Na rynku ciągle notuje się duże rozbieżności cen zbóż. Między regionami północnymi, a częścią wschodnią i południową różnice sięgają 100 PLN/t. W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową z tegorocznych zbiorów kształtują się w przedziale od 600 PLN/t na wschodzie i południowym wschodzie kraju do 700 PLN/t na zachodzie i północy. Ceny pszenżyta paszowego kształtują się na poziomie 620-670 PLN/t. Mało jest ofert sprzedaży żyta paszowego, a jego ceny wynoszą 600-680 PLN/t. Ceny jęczmienia paszowego to poziom 660-720 PLN/t. Z racji uszczuplonej podaży, w dalszym ciągu bardzo wysokie pozostają ceny kukurydzy, które kształtują się w przedziale 950-1100 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Podaż zbóż konsumpcyjnych w kraju jest wyraźnie uszczuplona co powoduje iż na rynku brakuje ziarna o dobrych parametrach jakościowych. Taka sytuacja powoduje, iż punkty skupu obniżają wartości progowe, szczególnie w odniesieniu do liczby opadania.
Obecne ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale 800 PLN/t do 900 PLN/t. Poszukiwane jest żyto konsumpcyjne z racji małej podaży tego zboża, a jego kształtują się w przedziale 750-850 PLN/t, aczkolwiek w cennikach pojawiają się oferty skupu żyta na poziomie 900 PLN/t. (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Ocenia się, iż na dzień 26/08 w Polsce ziarno zbóż podstawowych w skali kraju zebrano z ponad 90% areału. Z wyjątkiem województw położonych na północy kraju, w pozostałych województwach zaawansowanie zbiorów sięgało 90-95%. Przewiduje się, iż w większości województw zbiory zbóż podstawowych i rzepaku jarego zostaną zakończone w najbliższych dniach. Zbiory ziarna w odniesieniu do uzyskiwanego wolumenu są dość dobre, duży problem stanowi natomiast jakość zbieranego ziarna. Niektóre podmioty skupowe już zdecydowały się na obniżenie parametrów jakościowych skupowanego ziarna, szczególnie w odniesieniu do liczby opadania.
Komentarze