Na rynku w dalszym ciągu notuje się niską podaż jęczmienia i żyta, większa jest natomiast dostępność pszenicy paszowej, pszenżyta. Ceny pszenicy paszowej sięgają 650-660 PLN/t . Natomiast pszenżyto kosztuje 560 PLN/t do 600 PLN/t, a żyto paszowe 540-560 PLN/t. Niewielka podaż rynkowa jęczmienia sprawia, że jego cena sięga 570 do nawet 600 PLN/t.

Cena pszenicy konsumpcyjnej dochodzi do 800 PLN/t, nie przekraczając jej jednak. Natomiast za żyto konsumpcyjne młyny oferują 650 do 700 PLN/t.

Słabsze od oczekiwanych wyniki eksportu amerykańskiej pszenicy (jedynie 377 tys. ton na przestrzeni minionego tygodnia) wpłynęły na spadek jej ceny giełdowej. Piątkową sesję giełda w Chicago zamknęła ceną 258,82 USD/t w kontraktach najbliższych czyli grudniowych. Spadła ona zatem o ponad 2 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, spadek był nieco mniejszy – poniżej 2 proc. osiągając wartość 273,74 USD/t.

Ceny pszenicy na giełdzie MATIF także obniżyły się. W piątek jej cena w kontrakcie najbliższym (listopad) wyniosła 214,75 EUR/t i była o 4 proc. niższa od tej sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym wyniosła 162,50 funtów/t i była o ok. 3 proc. niższa od ceny sprzed tygodnia.

Francuska agencja analityczna Strategie Grains (SG) w raporcie opublikowanym w połowie października przedstawiła szacunki całkowitych tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce. Według niej wynoszą one 26,4 mln ton. Prognoza ta jest niższa od szacunków GUS które opiewają na 27,3 mln ton ziarna.

Raport SG podnosi oszacowanie zbiorów pszenicy w Polsce o prawie 0,5 mln t do 8,98 mln t. Natomiast wg GUS wyniosą one 9,5 mln t. Jednocześnie analitycy SG podtrzymali swoją ocenę udziału pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w całkowitych zbiorach tego zboża w Polsce na poziomie 45 proc., co oznacza spadek produkcji z 7,71 mln t do 4,04 mln ton. To nie jest katastrofa, gdyż  roczne zapotrzebowanie krajowego przemysłu młynarskiego wynosi ok. 4-4,3 mln ton.

Źródło: farmer.pl

Sprawdź ceny kontraktów terminowych