Siejąc zboże na stanowisko o niskim odczynie, wadliwej strukturze gleby musimy liczyć się z silnym porażeniem przez choroby. Szczególnie, gdy do siewu wybraliśmy odmiany bardziej wrażliwe na choroby.
Dbałość o właściwy odczyn gleby powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, ponieważ niedociągnięcia w tej kwestii przekładają się na niższy plon. Siejąc zboże na stanowisko o wadliwej strukturze gleby, z zakłóconymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi musimy liczyć się ze słabym stanem plantacji.
Na takich polach słabo rozwija się system korzeniowy, rośliny są niedożywione, ponieważ w kompleksie sorpcyjnym wzrasta ilość wodoru, glinu, (nie są składnikami pokarmowymi). Osłabione zboże, któremu brakuje składników pokarmowych i które nie jest w stanie ich pobrać z gleby łatwo atakowane jest przez patogeny chorobotwórcze.
Efektywne wapnowanie powinniśmy przeprowadzać przed siewem rośliny, która jest przedplonem dla uprawy najbardziej wymagającej w zmianowaniu. Optymalny efekt wapnowania uzyskujemy w drugim roku od zastosowania nawozów wapniowych, jeśli przebieg warunków pogodowych nie odbiega zbytnio od standardowych. Jeśli natomiast występuje susza, wówczas na efekt odkwaszania trzeba poczekać dłużej, do 3-4 lat. Dlatego ważne jest, żeby nie dopuszczać do zakwaszenia gleb i wapnować je regularnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)