Panujące warunku pogodowe, szczególnie w Polsce zachodniej, częściowo także północno-zachodniej sprawiły, że w zbożach ozimych na niektórych plantacjach można zaobserwować rośliny z oznakami porażenia łamliwością źdźbła zbóż i traw.

Dotychczas najczęściej porażenie obserwowaliśmy na przedwiośniu, ale w tym sezonie na niektórych roślinach porażenie widoczne jest już teraz. Na ten moment widoczne jest przede wszystkim na roślinach bardziej wrażliwych na choroby. Objawami są jasne plamy widoczne są na pochwach liściowych u podstawy źdźbła, zazwyczaj wydłużone, koloru jasnobrązowego, na środku spękane.

Dokładna lustracja pokozakuje, że w plantacjach pojawia się także fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. Chorobie sprzyja częsta uprawa zbóż po sobie. Na takich polach, gdzie uprawa jest prowadzona w monokulturze zbóż; na glebach zwięzłych można zauważyć pierwsze oznaki chorobowe. Objawy fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła obserwujemy w postaci brunatnych lub brązowe smug, kresek, plam, które mają nieregularny kształt.