Wysoka temperatura sprzyja co prawda wykonywaniu zabiegów ochrony roślin, gdzie liczy się w jakiej temperaturze zostaną one przeprowadzone i zadziałają, ale też sprzyja intensywnemu rozwojowi chwastów. Dzieje się tak zwłaszcza w pszenicy, która ma obecnie do trzech liści i nie może na tym etapie zagłuszyć rozwoju chwastów. Dlatego należy jej pomóc poprzez zabiegi herbicydowe.


Z kolei rzepak, jak poinformował nas Tadeusz Borecki z Centrum Doświadczalnego firmy Bayer CropScience w Modzurowie w województwie śląskim, jest już przeważnie dobrze rozwinięty, a więc ma 6-8 liści. Zdarzają się też plantacje w których roślina ma powyżej 8 liści, ale też i takie gdzie rzepak znajduje się w fazie 2-4 liści. Wiele zależało w tym wypadku od terminu siewu i w jaki sposób roślina zareagowała na dość zimny wrzesień.

W rzepaku obecnie dużym problemem, który będzie się nasilał, jeśli ciepła pogoda się utrzyma, są choroby grzybowe, zwłaszcza sucha zgnilizna kapustnych. Na plantacjach można też zaobserwować czerń krzyżowych i szarą pleśń, a także intensywny pojaw szkodników, zwłaszcza śmietki kapuścianej.