Polish Grain Day, której organizatorem była IZP, odbywały się 25-26 maja w Warszawie. Portal farmer.pl był jednym z patronów medialnych wydarzenia i już na naszych łamach wielokrotnie pisaliśmy informacje o handlu zbożem. Ponieważ sytuacja na rynku płodów rolnych, import ziarna z Ukrainy i problem z rozładowaniem magazynów, niestety nadal budzi dużo kontrowersji i problemów. Co na ten temat myśli prezes Izby Zbożowo-Paszowej?

Import zboża z Ukrainy. Jakie firmy?

Uważa ona, że mimo iż import był legalny, to zrobiono wielkie zamieszanie, i wszystkie firmy wrzucono do tzw. jednego worka, nie patrząc na różne czynniki.

- Podczas pierwszej edycji Polish Grain Day mówiliśmy o tym, że głód grozi światu i należy jak najwięcej tego zboża wytransferować, przewieźć przez Polskę i wyeksportować dalej. W związku z powyższym te firmy, które odpowiedziały na ten apel wrzucone są do worka. Do niego wrzucone są firmy, które importowały zboże ukraińskie, żeby ono zostało w Polsce, na swoje własne potrzeby, czy poszło dalej. Z podmiotami, które ściągały tzw. zboże techniczne, czyli to zboże, które po prostu nie było przebadane – odpowiedziała nam 26 maja Monika Piątkowska.

Następnie powiedziała o dużej presji dotyczącej ujawnienia listy tych firm i dodała, że według informacji nieformalnych, mówi się, że na tej liście jest 800 podmiotów. Nasza rozmówczyni przypomniała, że ona sama apelowała, aby upublicznić nazwy firm, które importowały właśnie to zboże techniczne. Temat jednak ucichł.

Zboże techniczne

- Samo ściągnięcie zboża tzw. technicznego do Polskie nie jest niezgodne z prawem. Niezgodna z prawem jest próba wprowadzenia zboża tzw. technicznego do obrotu jako paszowe czy jako konsumpcyjne – powiedziała dalej prezes IZP.

W ocenie Moniki Piątkowskiej, służby powinny w pierwszej kolejności skupić się ta tym, czy takie sytuacja miały miejsce i kto do tego dopuścił. Wówczas powinna zostać wprowadzona właściwa droga prawna.

Więcej informacji, również o badaniu ziarna i jego jakości znajdziecie Państwo w wideo poniżej.