Tona jakościowej pszenicy kosztuje obecnie około 850 złotych za tonę. Choć zdarzają się już oferty za 900 złotych i więcej. Ale tak naprawdę na rynku niewiele się dzieje, bo transakcji jest jak na lekarstwo. Wszyscy wyczekują co będzie działo się dalej.

Nie ma fundamentalnych przyczyn do tego, żeby zboża były takie drogie. Jest tylko kwestią czasu kiedy ceny spadną. Problem w tym, że nie wiemy tak naprawdę kiedy to się stanie – przekonuje Adam Tański prezydent Izby Zbożowo-Paszowej.

Ale takiej pewności co do dalszego rozwoju wypadków nie mają już organizacje rolnicze. Całkiem prawdopodobna jest stabilizacja cenowa na obecnym wysokim poziomie do końca roku – twierdzi Rafał Mładanowicz z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.  

A najlepiej sytuacje na rynku opisują męczarnie jakie przeżywają młynarze, którzy chcą kupić pszenice chlebową. Tylko co piąta oferowana na rynku tona ziarna nadaje się do przerobu na mąkę – narzeka Jadwiga Rotheakeal ze Stowarzyszenia Młynarzy.

Pogoda sprawiła, że wszystkie parametry z tegorocznych zbiorów są bardzo niskie. Pojawiły się nawet głosy, że wyjściem z sytuacji będzie ich obniżenie. 

źródło: farmer.pl

Sprawdź ceny kontraktów terminowych