Pszenica ozima w Jarosławcu w Wielkopolsce znajduje się obecnie w fazie liścia flagowego. - W łanie można zauważyć bardzo intensywny rozwój chorób grzybowych: septoriozy liści, mączniaka prawdziwego. W mniejszym nasileniu występuje rdza brunatna oraz HTR - brunatna plamistość liści. Wysokie temperatury powietrza, jakie zapowiadane są w najbliższych dniach spowodują jeszcze bardziej intensywny rozwój chorób grzybowych. Jeśli nie stosowaliśmy jeszcze fungicydu to czas na to - informuje Tomasz Jaskulski opiekujący się polem demonstracyjnym BASF.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Jarosławcu wykonano zwalczanie chorób grzybowych, zastosowano regulatory wzrostu i insektycydy na mszyce i skrzypionki.


Z kolei w Gurczu na Pomorzu, pszenica znajduje się w fazie BBCH 35 - 37 (kiedy liść flagowy nie jest do końca rozwinięty). W regionie też, jak informuje Marcin Łański z BASF, pojawił się problem gwałtownego porażenie chorobami grzybowymi tj. mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, septoriozą paskowaną liści pszenicy oraz brunatną plamistością liści pszenicy.