Już wielokrotnie pisaliśmy na farmer.pl, że powodem znacznego podwyższenia się cen m.in zbóż jest rosnące zapotrzebowanie ze strony odbiorców z Chin. Informowaliśmy też, że kraj ten ma również wpływ na wzrost cen środków produkcji.

Czego można się spodziewać w najbliższych miesiącach? Wiele wskazuje na to, że to państwo jeszcze zwiększy swoje możliwości importowe na kolejne lata. Jak donosi Reuters, Chiny zwiększą pojemność magazynową o 10,85 mln ton do i tak już ogromnego programu gromadzenia zbóż.

- Sinograin, państwowy magazyn zboża w tym kraju, rozpocznie w tym roku budowę 120 projektów magazynów zlokalizowanych w 18 administracjach prowincji - donosi huanqiu.com, strona internetowa Global Times, kontrolowana przez rządzącą Partię Komunistyczną.

- Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Pekin wzmocnił swoją koncentrację na bezpieczeństwie żywnościowym i zobowiązał się do realizacji krótko- i długoterminowych planów zwiększenia dostaw zbóż dla największej populacji świata – podaje portal agriculture.com.

Jak wynika z danych, które udostępniły państwowe media w kwietniu, Chiny dysponują ponad 650 mln t magazynów zboża.

Całkowita wielkość chińskich rezerw zboża nie jest upubliczniana, a informacje o zapasach państwowych są zwykle trudne do zdobycia, a nawet ukrywane.