Z biegiem rozwoju żniw w naszym kraju spływa do nas coraz więcej informacji o mniejszych niż się spodziewano plonach zbóż. Kłopoty są również z jego jakością. Ziarno często jest drobne, o niskim MTZ. O przyczynach takiego stanu pisaliśmy już na farmer.pl w tekście poniżej.

Czy podobna sytuacja ma miejsce w Niemczech, bo wiele się słyszało złego o ogromnych zniszczeniach wywołanych przez gwałtowne zjawiska pogodowe.

- Zbiory zbóż w całym kraju rozpoczęły się w tym roku w okolicach pierwszego weekendu lipca. Obecnie wiele obszarów na południu i zachodzie jest zbyt mokrych, a okresy zbiorów między opadami są zbyt krótkie. Z drugiej strony na północy i wschodzie zbiory zbóż postępują stosunkowo szybko – informuje portal agrarheute.com.

Jak donosi dalej, w niektórych regionach, na południu i zachodzie, nieprzewidywalna pogoda nadal stanowi problem dla wielu rolników. Już pod koniec czerwca ulewny deszcz i grad spowodował poważne uszkodzenia jęczmienia. Według wstępnych szacunków katastrofalne burze w połowie lipca doprowadziły do całkowitych zniszczeń na ok. 15 000 hektarów w samej Nadrenii Północnej-Westfalii.

- W jęczmieniu często można zaobserwować niską gęstość. Odzwierciedla to słabe zaopatrzenie w wodę podczas napełniania ziarna i szybkie dojrzewanie spowodowane upałem pod koniec czerwca. Szczególnie ucierpiały odmiany wczesne – podano w agrarheute.com.

O znacznych problemach z jakością pszenicy mówi się też w kontekście Francji. I prognozuje się zwiększony udział pszenicy paszowej, nawet do 35 proc.

Przypominamy, że w innych regionach świata nie jest lepiej. Jak ostatnio informował Mirosław Marciniak, analityk z InfoGrain aż 63 proc. zasiewów amerykańskiej pszenicy jarej znajduje się w złej kondycji, czyli podobnie jak w roku 1988, kiedy nie zebrano pszenicy z 25 proc. areału. - Znaczące pogorszenie kondycji pszenicy jarej w ciągu miesiąca nastąpiło także w Kanadzie, gdzie firmy analityczne korygują szacunki zbiorów do 24-25 mln ton (vs 31.5 mln ton prognozowane przez USDA). Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów pszenicy w Rosji spada wydajność. Średni plon z już zebranych 8.5 mln ha jest niższy niż przed rokiem, a nie rozpoczęto jeszcze zbiorów pszenicy jarej, która od początku wegetacji zmaga się z upałami i brakiem opadów – podał.

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że szef ADM (Archer Daniels Midland) jednej z największych na świecie firm działających na rynku produkcji i przetwórstwa rolnego, powiedział dla Reuters, że w ostatnich 2-3 tygodniach świat stracił z powodu trudnej pogody, 15 mln t w produkcji zbóż. To daje do myślenia, co będzie się działo na rynku surowców rolnych.