Suszenie ziarna kukurydzy, jak podkreślają specjaliści, stanowi nawet 30 proc. kosztów produkcji tego gatunku. Wielu rolników posiada własne suszarnie, zwłaszcza „drobiarze”, w ten sposób mogą oni obniżyć te koszty o 40 proc. Ile kosztuje usługa suszenia?

- Wiele zależy od wilgotności ziarna. W tym roku kukurydza jest sucha i średnio jej wilgotność wynosi 25 proc., a nawet zdarzają się partie, gdzie kształtuje się ona na poziomie 19 proc. Koszt suszenia jest wyznaczany do tzw. tony procentowej. Na przykład przy 35 proc. koszt suszenia do standardowych 15 proc. wilgotności wynosi 120-130 zł/t. Z kolei, kiedy ziarno ma 25 proc. cena suszenia spada do 70-80 zł/t – wylicza Piątek.

Cena ziarna kukurydzy w tym roku jest wyższa niż w ubiegłym. Obecnie ziarno o wilgotności ok. 30 proc. kosztuje 470 zł/t. Niestety plony są dużo niższe, nawet o połowę, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Uważam, że w tym roku bardziej się opłaca sprzedać ziarno mokre niż decydować się na je wysuszenie, które notuje też starty sięgające 10 proc. z powodu chociażby doczyszczania – uważa Eugeniusz Piątek. Cena ziarna suchego rzadko jest jednak podawana w skupach i wynosi 550-650 zł/t.

Przypominamy, że ziarno należy suszyć szybko ogrzanym powietrzem. Wentylowanie pozwala bowiem uniknąć zagrzewania się pryzmy oraz wydłużyć okres oczekiwania na suszenie.

Jak długo ziarno może czekać na suszenie? - W warunkach przewietrzania, przykładowo w temperaturze 21ᵒC czas ten wynosi 3 dni, natomiast przy 24ᵒC już 2 dni. Długotrwałe przechowywanie jest możliwe dopiero po wysuszeniu ziarna do 13–14 proc., co można osiągnąć jedynie stosując suszenie ciepłym powietrzem. Prawidłowo suszone ziarno wystarczy doprowadzić do wilgotności 16 proc., a następnie podczas aktywnego przewietrzania (schładzania) następuje spadek jego wilgotności o dalsze 2–3 proc. – wynika z metodyki integrowanej ochrony roślin kukurydzy.