- Frans Timmermans opowiedział się za celami Zielonego Ładu w polityce rolnej UE pomimo wezwań do priorytetowego traktowania aspektów bezpieczeństwa żywnościowego w następstwie zakłóceń w dostawach spowodowanych wojną na Ukrainie – podał 8 marca euractiv.com.

Timmermans, komisarz Komisji Europejskiej, który odpowiedzialny jest za realizację ambitnego Zielonego Ładu, odrzucił wszelkie pomysły złagodzenia celów zrównoważonego rozwoju w polityce żywnościowej UE, przemawiając przed prawodawcami w Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI).

Rosyjska inwazja na Ukrainę ponownie zwróciła uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe. Trwająca wojna obejmuje dwa duże rynki rolne, które dostarczają ponad jedną trzecią światowej pszenicy i jęczmienia, 17 proc. kukurydzy i ponad 50 proc. oleju słonecznikowego i nasion. Jak podaje Euractiv, oczekuje się, że wzmianka o bezpieczeństwie żywnościowym zostanie uwzględniona w konkluzjach z nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w tym tygodniu (10–11 marca) w Wersalu.

Trwa poboczna debata na temat tego, czy cele zrównoważonej polityki żywnościowej, czyli Strategii "od pola do stołu" i na rzecz ochrony bioróżnorodności, mogą hamować wydajność rolnictwa, a tym samym bezpieczeństwo żywnościowe Europy.

Przemawiając po specjalnym spotkaniu z ministrami rolnictwa UE-27 w zeszłym tygodniu (2 marca), komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że UE "musi uważnie obserwować cele tych polityk w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego".

Timmermans, komisarz odpowiedzialny za realizację ambitnego Zielonego Ładu, odrzucił jednak wszelkie pomysły złagodzenia celów zrównoważonego rozwoju w polityce żywnościowej UE, przemawiając w poniedziałek (7 marca) przed prawodawcami w Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI).

- Proszę, nie wierzcie w iluzję, że [...] pomógłbyś produkcji żywności, czyniąc ją mniej zrównoważoną, nie decydując się na strategię "od pola do stołu", nie czyniąc ją bardziej odporną pod względem środowiska naturalnego i produkcji żywności - ostrzegł.