Owies głuchy jest jednoroczną rośliną jarą kiełkującą wiosną. Jego wschody obserwuje się od początku marca do połowy maja. Pierwszy liść owsa głuchego jest lewoskrętny, a biały lub żółtawy języczek liściowy jest ząbkowany i spiczasto zakończony.

Kluczowym elementem skutecznej eliminacji owsa głuchego jest zastosowanie odpowiedniego herbicydu w określonej fazie rozwojowej chwastu. W pszenicy jarej zarejestrowanych mamy 12 preparatów, do wyboru jednak pozostają zaledwie 3 substancje czynne.

Pinoksaden
Substancję tę można stosować w pszenicy jarej od fazy 3 liści, aż do fazy liścia flagowego. Aplikację przeprowadza się, gdy owies wykształci przynajmniej 1 liść i można ją stosować do stadium widocznego liścia flagowego owsa głuchego. Pinoksaden znany jest jako Axial 100 EC, Axial 50 EC, Fraxial 50 EC. Na rynku dostępny jest również Axial One 50 EC, który oprócz pinoksadenu zawiera także florasulam. Środek można stosować od 4 liścia rośliny uprawnej do końca fazy krzewienia.

Fenoksaprop-P etylu
Fenoksaprop-P etylu można stosować w pszenicy jarej od początku fazy krzewienia do końca fazy 1-go kolanka. Najwrażliwszy na te preparaty jest owies głuchy do fazy 4 liści właściwych. Wspomnianą substancję zawierają Fantom 069 EW, Foxtrot 069 EW, Norton 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW, Rumba 069 EW. 

Sulfosulfuron
Do zwalczania owsa głuchego można także zastosować herbicydy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, zawierające sulfosulfuron. Sulfosulfuron nie jest to typowa substancja przeznaczona do zwalczania chwastów jednoliściennych, w związku z tym odznacza się nieco słabszym działaniem w stosunku do uciążliwego owsa głuchego. Zaletą jest, że zwalcza także chwasty dwuliścienne. W przypadku tej substancji owies głuchy powinien być w fazie 1-3 liści. Sulfosulfuron można odnaleźć w takich preparatach jak: Apyros 75 WG, Ogar, Portos.