Sztandarowe odmiany kukurydzy od MAS Seeds (grupa Maisadour), KWS oraz Pioneer zostały zaprezentowane na Dniach Pola zorganizowanych pod koniec września pod Gostyninem (woj. mazowieckie). W czasie trwania imprezy z każdego poletka kukurydzianego dokonywano także pokazowego zbioru ziarna wraz z oceną wilgotności zebranego surowca.
– W Józefkowie kukurydzę zasiano na polu klasy IV b, na glebie mozaikowej, dlatego odczuła ona wyraźnie suszę jaka panowała w tym sezonie na Mazowszu. Jednak dzięki temu, możemy dziś wizualnie porównać, które odmiany lepiej sobie poradziły w obliczu takich następstw – mówił w słowie wstępu rolnik, gospodarz imprezy Krzysztof Kawczyński.

– Kukurydza od początku miała pod górkę. Zimny maj źle oddziaływał na początkowy rozwój roślin, czasem był przyczyną niepełnej obsady. Następnie upalny czerwiec oraz suchy lipiec negatywnie wpłynął na proces zaziarniania kolb. Również suchy sierpień nie pomógł w kolejnym ważnym etapie czyli w nalewaniu ziarna. Ostatecznie, przebieg pogody silnie oddziaływał na kształtowanie trzech najważniejszych elementów struktury plonu: obsadę, ilość ziarna na kolbie i masę tysiąca ziaren (MTZ) – omawiał przy poletkach z kukurydzą najważniejsze punkty przebiegu wegetacji tej uprawy, tłumacząc jednocześnie dlaczego w tym roku nie należy się spodziewać rekordowych plonów z tej uprawy - Matthieu CHAIX Produkt Menadżer Kukurydzy Mas Seeds.

- Co ciekawe, w okolicy od kwietnia do września spadło praktycznie tyle samo opadów co w roku ubiegłym, czyli około 200 mm. Niestety w przypadku zeszłego, choć również suchego roku, rozkład opadów i temperatur był zdecydowanie mniej korzystny dla uprawy kukurydzy. Dlatego ten sezon ewidentnie zweryfikował plonowanie upraw kukurydzy przede wszystkim położonych na glebach lekkich. Na takich glebach stres termiczny (upały) wpłynął także na zwiększone porażenie kukurydzy głownią guzowatą – kontynuował wątek Tomasz Marciniak, Przedstawiciel Regionalny firmy.
Na polach w Józefkowie wysiano ponad 20 odmian. MAS Seeds z 11 odmian prezentowanych w Józefkowie wyróżnił 3 odmiany ziarnowe i 1 kiszonkową. Były to:
• Mas 22.R (FAO 240), wysokoplonująca odmiana ziarnowa, dostarczającą wyjątkowo zdrowe ziarno (odporne na grzyby z rodzaju Fusarium);
• Mas 23.M (FAO 250), odmiana ziarnowa, która zawiera w sobie wiele zalet wczesnych odmian flint, ale jako typowy dent, plonująca na poziomie typowych dentów;
• Mas 29.T (FAO 260), to kolejna nie późniejsza od pozostałych wymienionych propozycja odmian z ziarnem typu dent, również szybko oddająca wodę
• Hulk (FAO 250), to typowa kiszonkowa odmiana dająca biomasę o wysokiej wartości żywieniowej. Odmianę z powodzeniem można także uprawiać na ziarno. Tworzy wysokie rośliny o mocnej budowie i obfitym ulistnieniu.
Ponadto na polu wysiano: Mas 15 P, Mas 11K, DM2328, Dynamite, Mas 21E, Monster, Mas 28A
Następnie przedstawiciel firmowy Jarosław Klufczyński omówił wysiane w Józefkowie odmiany pochodzące z niemieckiej hodowli KWS. Wizualnie ewidentnie można było ocenić, że wysiane odmiany trafiły na najsłabszy fragment pola. Na miejscu dłużej dyskutowano o zaletach i wadach odmiany Figaro (FAO 240), radzącej sobie w różnych warunkach siedliskowych. Ponadto można było podziwiać takiej odmiany jak: Amavit, Agro Polis, Kidemos, Koletis. Ta ostatnia wymieniona to odmiana ziarnowa o FAO 280 i dużej tolerancji na uprawę w monokulturze.
Na polach nie zabrakło także topowych mieszańców kukurydzy od Pioneer firmy Corteva. Szczegółowo omówiono takie odmiany jak:
• P8329 – średnio wczesny mieszaniec o ziarnie zbliżonym do dent (FAO K 250, Z 240) polecany do uprawy zarówno na glebach dobrych jak i lżejszych;
• P9127 – polecany na gleby dobre, na których uwidacznia swój wysoki potencjał plonowania, z odmiany uzyskuje się kiszonka o wysokiej zawartości skorbi. Mieszaniec należy do grupy odmian z Optimim AquaMaz. Odmiany takie lepiej reagują na stres suszy (liście słabiej skręcają się), w czasie wiechowania rośliny intensywnie kwitną, Odmiany takie mają także poprawiony efekt stay-green.
• P9241 - (FAO 270-280). Jest to mieszaniec o podwyższonej tolerancji na niedobory wody, a także na wysokie temperatury. Tworzy rośliny średnio wysokie z efektem stay green, kompaktowe, o mocnych łodygach. Nadaje się do wcześniejszych siewów. Ziarno typu dent.
Ponadto na poletkach podziwiać można było takie odmiany jak: P8521, P8150, P8400, P9074
W czasie trwania imprezy dokonywano także zbioru ziarna. Niektóre, zwłaszcza wcześniejsze odmiany, miały już dość suche ziarno (28 proc. wilgotności) inne z kolei w czasie omłotu były zdecydowanie bardziej wilgotne, pomiary mówiły nawet o 38 proc. wilgotności.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)