Zaledwie co piąta z firm, z którymi się kontaktowaliśmy, potwierdziła dostępność od ręki materiału siewnego wszystkich gatunków zbóż jarych. Natomiast zazwyczaj nawet jeśli nie są dostępne wszystkie gatunki, to jednak można wybierać spośród kilku odmian znajdujących się w magazynie dystrybutora. Ceny są oczywiście wyższe niż w ubiegłych latach, a wybór w większości firm nieco mniejszy, jednak sytuacja wygląda nieporównywalnie lepiej niż w przypadku bobowatych. Niektórzy dystrybutorzy zbierają zamówienia na niedostępne obecnie odmiany, ale zazwyczaj nie są w stanie podać choćby przybliżonego terminu dostawy.

Szukasz materiału siewnego? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 


Pszenica jara

Dostępność przynajmniej jednej odmiany pszenicy jarej potwierdziło 60% z firm, z którą się kontaktowaliśmy. Średnio za tonę kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zapłacić 2450 zł. U większości sprzedawców dostępne są od ręki przynajmniej 3 odmiany. Najczęściej oferowana jest odmiana Tybalt, kosztująca średnio 2370 zł za tonę.

Pszenżyto jare

Dostępność przynajmniej jednej odmiany pszenżyta jarego potwierdziła co trzecia z firm, z którą się kontaktowaliśmy. Średnio za tonę kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zapłacić 2400 zł. U większości sprzedawców dostępne są od ręki przynajmniej 3 odmiany. Najczęściej oferowane są odmiany Dublet, kosztująca średnio 2410 zł za tonę oraz Mamut, za średnio 2470 zł/t.

Żyto jare

Dostępność przynajmniej jednej odmiany żyta jarego potwierdziła co trzecia z firm, z którą się kontaktowaliśmy. Średnio za tonę kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zapłacić 2300 zł. U większości sprzedawców dostępna jest tylko odmiana Bojko, kosztująca średnio 2310 zł/t.

Jęczmień jary

Dostępność przynajmniej jednej odmiany jęczmienia jarego potwierdziło 80% firm, z którymi się kontaktowaliśmy. Średnio za tonę kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zapłacić 2360zł. U większości sprzedawców dostępne są od ręki przynajmniej 3 odmiany, wybór jest największy spośród wszystkich zbóż jarych. Najczęściej oferowane są odmiany Feedway, kosztująca średnio 2350 zł za tonę oraz Adwokat, za średnio 2290 zł/t.

Owies

Dostępność przynajmniej jednej odmiany owsa potwierdziło 60% firm, z którymi się kontaktowaliśmy. Średnio za tonę kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zapłacić 2120 zł. Połowa dystrybutorów oferuje są od ręki przynajmniej 3 odmiany. Najczęściej oferowane są odmiany Bingo, kosztująca średnio 2250 zł za tonę oraz Rambo, za średnio 2200 zł/t.