Z powodu zamieszek w Egipcie ropa w Europie kosztuje ponad 100 dol. za baryłkę. Dlatego już tylko połowa zebranego w kraju rzepaku jest przeznaczana do wytwarzania olejów jadalnych, reszta jest wykorzystywana do produkcji biopaliw. Do rzepaku szybko dołącza kukurydza, którą wykorzystuje się do produkcji etanolu i biogazu.

Jak oceniają ekonomiści, przy cenie 80 dolarów za baryłkę ropy opłacalne staje się stosowanie jej zamienników. Na większe zastosowanie biopaliw wpływa także polityka Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, które podwyższają cele obowiązkowego ich stosowania.
 
Zdrożeje także żywność, bo jej import zwiększają kraje Bliskiego Wschodu. Kraje arabskie, aby uspokoić nastroje, coraz więcej funduszy przeznaczają na sprowadzanie żywności. W 2010 r. Arabia Saudyjska importowała 2 mln ton pszenicy, obecnie sięga on 2,6 mln t. a do połowy roku ma wynieść 3 mln ton.

Tylko w styczniu Algieria zakupiła na giełdach ponad 1 mln ton pszenicy i planuje nadal zwiększać swoje wydatki na import zbóż. Państwa arabskie sprowadzają też na wielką skalę ryż i cukier.