Deszczowa pogoda w ostatnich tygodniach znacznie zmniejszyła stres związany z suszą na stanowiskach roślin zbożowych i oleistych. Według DRV deszcz przyszedł w samą porę, aby chronić uprawy przed poważnymi uszkodzeniami. Na tym tle stowarzyszenie spodziewa się o zbioru zbóż w wysokości 47,2 mln ton. To nieco mniej niż 47,6 mln ton szacowane w poprzednim miesiącu.

DRV szacuje zbiory pszenicy na 24,3 mln ton w porównaniu do 24,4 mln ton w ostatniej prognozie. W przypadku jęczmienia oczekuje się łącznych zbiorów 11,9 mln ton, w porównaniu z 12,0 mln ton cztery tygodnie temu.

Według DRV deszcz nadal jest potrzebny. Obecnie wymagane jest wystarczające zaopatrzenie w wodę plantacji jęczmienia i żyta, które znajdują się w fazie rozwoju decydującej o optymalnym wykorzystaniu potencjału plonowania. Wkrótce w taką fazę wejdzie pszenica.

Kwiat rzepaku obecnie spada. W tym kontekście DRV zmniejszyło swój szacunek średniego zbioru. Obecnie oczekuje się jedynie 3,0 mln ton rzepaku, w porównaniu z nieco ponad 3,2 mln ton cztery tygodnie temu. Oprócz niedoboru wody spadek ten wynika z nieco mniejszego areału uprawy. Zgodnie z obecną prognozą niemieckiego urzędu statystycznego, szacuje się, że rzepak uprawiany jest na 887 tys. hektarów, po szacunkowej powierzchni 917 tys. ha w kwietniu. Areał uprawy rzepaku w Niemczech jest o 28 procent mniejszy niż w ubiegłym roku.