Gdy tylko dyskusje o konwojach humanitarnych stały się rzeczywistością, Rosja zaczęła niszczyć infrastrukturę portową. 5 czerwca uderzyła rakietą w Nika-Terę - jeden z największych terminali zbożowych w Mikołajowie.

Według Niwewskiego, liczba uderzeń rakietowych wzrośnie. Wcześniej Rosjanie nie uderzyli w porty, ponieważ chcieli je zdobyć, aby okupować i kontrolować. Teraz to nierealne, więc prawdopodobnie spróbują je zniszczyć .

Dodał, też że Ukraina będzie miała duże zapasy starych i nowych zbóż i
będzie musiała wyeksportować około 50 mln ton zboża. To nierealne za pomocą kolei. Tak, więc ceny krajowe będą pod presją, a wiele firm działających na rynkach: zbożowych i oleistych może zbankrutować.

Jednocześnie O. Niwewski przypomniał, że drobni producenci – gospodarstwa rodzinne i małe gospodarstwa rolne – dawały ponad 50 proc. przedwojennej produkcji upraw rolnych. Zajmują one około 21 mln ha gruntów rolnych z 42,7 mln ha na Ukrainie.

Mali producenci małym stopniu koncentrują się na uprawach eksportowych, więc tak naprawdę nie są uzależnieni od portów. Spodziewam się większej roli drobnych rolników w zaopatrywaniu Ukrainy w żywność – zakończył wiceprezes.