Pozytywny wpływ na sprzedaż w 2019 r. miały przychody z rynku ukraińskiego, gdzie głównym odbiorcą jest Spółka EPICENTR K LLC, z którą FEERUM podpisało kontrakty w IV kwartale 2018 roku. Realizacja eksportu w zakresie pierwszego z kontraktów z EPICENTR K LLC trwała 8 m-cy w 2019 r. i została pomyślnie zakończona, natomiast realizacja drugiego rozpoczęła się w IV kwartale 2019 r., a więc jej dalszy pozytywny wpływ na osiągane wyniki finansowe widoczny będzie również w 2020 roku.

Aktualny portfel zamówień wynosi około 278 mln zł i obejmuje 27 umów. Z kolei potencjalny portfel kontraktów na lata 2020/2021 obejmuje 244 mln zł, z czego potencjał klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę kształtuje się na poziomie około 37,6 mln zł.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników 2019 roku, które były rekordowe w historii Spółki i są wynikiem intensywnych działań mających na celu wzmocnienie naszej międzynarodowej obecności.
W 2020 roku kontynuujemy kontrakty ukraińskie, kontrakt tanzański oraz pozyskujemy kolejne zlecenia. Wierzymy, że kolejne kontrakty w Europie Wschodniej są jedynie kwestią czasu. Potencjalni klienci Feerum doceniają nasze podejście do biznesu i ogromne zaangażowanie, a co więcej mają pewność, że wiemy, jak realizować, finansować i zabezpieczać kontrakty na dużą skalę – powiedział Daniel Janusz, prezes zarządu Feerum S.A.

W 2019 roku eksport odpowiadał za 86,1 proc. przychodów. Wartość sprzedaży zagranicznej w tym okresie wyniosła 209 mln zł. Głównym rynkiem eksportowym była Ukraina (184,8 mln zł). Na kolejnym miejscu znalazła się Tanzania (22,6 mln zł), a trzecim partnerem handlowym firmy była Litwa (1,3 mln zł). Feerum realizowało też sprzedaż m.in. na Węgrzech, do Rumunii i innych krajów. Grupa zamierza rozwijać działalność na nowych, perspektywicznych rynkach, nastawionych na produkcję rolną oraz jej przetwórstwo.

Realizacja kontraktu tanzańskiego, z uwagi na długotrwałe procedury akceptacji ze strony tanzańskich instytucji uczestniczących w realizacji projektu, została przedłużona. W zakresie produkcji kontrakt tanzański jest zakończony, trwa kompletowanie i wysyłanie do Afryki ostatnich dostaw. Prace ziemno – fundamentowe są zaawansowane, równolegle trwa montaż konstrukcji stalowych. Zgodnie z pierwotnym założeniem prace prowadzone są równocześnie w każdej z pięciu lokalizacji.

Więcej na portalspożywczy.pl