Plantacje zbóż ozimych w tej chwili najsilniej opanowane są przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, który jest pasożytem bezwzględnym. Poza mączniakiem zboża zostały zaatakowane przez grzyby z rodzaju Fusarium spp.

Na roślinach widoczny jest początek fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni zbóż. Objawy chorobowe na częściach nadziemnych zaczynają się uwidaczniać w fazie strzelania w źdźbło i najwyraźniejsze są po wykłoszeniu.

Na skutek choroby pochwy liściowe zmieniają barwę z zielonej na brązową. Początkowo można obserwować brunatne lub brązowe smugi, kreski oraz plamy, które mają kształt nieregularny i stanowią typowe objawy choroby. Na szyjce korzeniowej, w miejscu infekcji widoczne jest przewężenie. Cała podstawa źdźbła i korzeni ulega zbrązowieniu, a chore korzenie gniją. W efekcie dochodzi do zamierania pędów i bielenia kłosów, a wykształcone ziarno jest niedorodne.

Na pszenicy ozimej zaczyna pojawiać septoriozą paskowana liści. Zaobserwować można małe, nekrotyczne, żółtawe plamy z czarnymi punktami – piknidiami. Następnie plamy brązowieją i mają kształt zbliżony do soczewkowatego, często otoczone są chlorotyczną obwódka. Grzyb atakuje liścienie, łodyżki, liście właściwe i długo nie daje oznak chorobowych. Okres utajonego rozwoju choroby może trwać do 30 dni i wówczas nie widać objawów choroby na roślinie. W sprzyjających warunkach dla rozwoju choroby objawy uwidaczniają się szybciej (do 14 dni).