W wielu regionach kraju ponownie brakuje wilgoci. Skąpe opady są przyczyną słabego wykorzystania składników pokarmowych, wprowadzonych za pomocą nawozów mineralnych. W takiej sytuacji można pomóc roślinie, dokarmiając ją dolistnie, by jej tempo wzrostu nie ulegało spowolnieniu. Do dokarmiania dolistnego stosuje się najczęściej mocznik, siarczan magnezu oraz wieloskładnikowe nawozy płynne.

Warto je dodać do najbliższych planowanych zabiegów fungicydowych w zbożach zarówno ozimych jak i jarych. W przypadku mocznika do najbliższego dokarmiania dolistnego zbóż stosuje się różne stężenia w zależności od fazy rozwojowej roślin. Na początku strzelania w źdźbło stężenie nie powinno przekraczać 10-12 proc., w fazie końca strzelania w źdźbło 6–7 proc., natomiast w fazie kłoszenia 5–6 proc. W przypadku dodawania siarczanu magnezu, stężenie zawsze jest stałe i wynosi 5 proc. (siedmiowodny siarczan magnezu) lub 3 proc. (jednowodny siarczan magnezu).

Należy także zwrócić uwagę na jedną zaletę dodatku do roztworu mocznika. Mocznik powoduję lepszą przepuszczalność naskórka roślin (kutykuli), co zwiększa pobieranie składników pokarmowych i może polepszyć działanie fungicydów. Ma to jednak też swoją wadę. Między innymi w związku z tym faktem, ostrożność należy zachować mieszając mocznik z morfolinami i niektórymi triazolami (metkonazol, tebukonazol, propikonazol). W przypadku wystąpienia wyższych temperatur powietrza, substancje te będą szybko transportowane do wierzchołków liści, co może doprowadzić do ich poparzenia.

Pamiętać także należy, że reakcja rozpuszczenia mocznika powoduje spadek temperatury roztworu. Dlatego woda wykorzystywana do oprysków, powinna być wcześniej ogrzana, aby nie powodować szoku termicznego u opryskiwanych roślin, szczególnie podczas cieplejszych dni. Najlepsze warunki do dokarmiania roślin przez liście występują wcześnie rano lub wieczorem (ale nie wtedy, gdy jest duża rosa). Najlepsza pogoda to taka, kiedy mamy do czynienia w wysoką wilgotnością powietrza, z niebem zachmurzonym i umiarkowanymi temperaturami.

Zawsze ciecz roboczą przygotowuje się bezpośrednio przed jej stosowaniem. Zbiornik napełnia się do 2/3 objętości wodą i przy uruchomionym mieszadle, wsypuje odważony mocznik. Następnie dodaje się odważony siarczan magnezu, a na koniec wcześniej przygotowany np. w wiadrze fungicyd.