• Firma ADOB, wprowadza do swojej oferty nowy nawóz ADOB 2.0 N30.
  • Jest to dolistna alternatywa dla III dawki w oziminach. 

ADOB 2.0 N30 to wieloskładnikowy, płynny nawóz dolistny przeznaczony do nawożenia dolistnego pszenicy ozimej i rzepaku ozimego jako alternatywa stosowania lub ograniczenia stosowania III dawki azotu doglebowego. Nawóz charakteryzuje się dużą zawartością azotu (N) – 302 gramy/litr, zawiera w składzie także magnez (Mg) oraz mikroelementy: miedź (Cu), mangan (Mn) i cynk (Zn). Są to składniki, które w wymierny sposób odpowiadają za transport oraz przekształcanie związków azotowych, poprawiając efektywność wykorzystania azotu z nawozów. 

Jakie korzyści? 

Zdaniem firmy zastąpienie III dawki azotu doglebowego nawozem ADOB 2.0 N30  w aplikacji dolistnej pozwala na obniżenie finalnej dawki azotu wprowadzanej do środowiska glebowego, zmniejszenie stopnia przenikania azotanów w głąb profilu glebowego i w konsekwencji do wód gruntowych oraz na ograniczenie strat azotu w postaci amoniaku ulatniającego się do atmosfery.  Tak więc stosowanie nawozu doskonale wpisuje się w obowiązujące założenia Dyrektywy Azotanowej 91/676/EWG.

Ponadto możliwość dostarczenia III dawki azotu przez liść zwiększa elastyczność stosowania nawożenia azotem, uniezależnia nawożenie od niekorzystnych warunków pogodowych (susza)  i zwiększa wykorzystanie azotu przez rośliny.

Szukasz nawozu? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Co na to wyniki badań?

Wyniki uzyskane w doświadczeniach poletkowych przeprowadzonych w kilku lokalizacjach potwierdziły, że zastąpienie III doglebowej dawki azotu aplikacją dolistną ADOB 2.0 N30 wg proponowanych przez ADOB programów  nawożenia, pozwoliło na zmniejszenie całościowej ilości stosowanego azotu w uprawie przy jednoczesnym utrzymaniu lub zwiększeniu plonu ziarna oraz zachowaniu jego parametrów jakościowych.

W przypadku zbóż ADOB® 2.0 N30 rekomendowana jest podwójna aplikacja w dawce 15 l/ha, którą można wykonać w okresie od BBCH 38(39) (widoczny liść flagowy) aż do BBCH 69 (koniec kwitnienia). Należy jednak pamiętać, że w czasie kwitnienia zbóż, można dokarmiać tylko pszenicę. W przypadku rzepaku można się decydować na potrójną dawkę w 3 newralgicznych okresach: BBCH 33-38 (widoczne 4-5 międzywęźla), w dawce od 10-15l/ha lub/oraz w BBCH 51-53 (faza zielonego pąka) również w dawce 10-15l/ha. Alternatywnie zwłaszcza na plantacjach rokujących na wysoki plon można także wykonywać aplikację w fazie zielonej łuszczyny: BBCH 71-79, co pozytywnie wpływa na wypełnienie nasion i zaolejenie. Rekomendowana wówczas dawka wynosi 25l/ha.