Choć w dzisiejszych czasach zwierzęta coraz częściej utrzymywane są w systemie bezściółkowym, słoma wciąż ma duże znaczenie. Dla wielu rolników jej plon jest równie ważny, jak ilość zebranego ziarna. Zwłaszcza w przypadku utrzymywania stosunkowo dużych stad bydła względem posiadanego areału powszechne jest skupowanie słomy od rolników, którzy nie używają jej w swoich gospodarstwach. Sprawdzamy, jakie ceny obecnie obowiązują na rynku słomy.

Mniej słomy na rynku

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy, że w obecnym sezonie na rynku będzie mniej słomy. Donosili o tym zarówno pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego, obserwujący duże zainteresowanie wspomnianym ekoschematem związanym ze zmieszaniem słomy z glebą, jak i sami rolnicy, którzy nie mogli znaleźć dostawców ściółki dla swoich zwierząt. Swoją cegiełkę dołożyły też firmy skupujące słomę do celów opałowych, oferując bardzo atrakcyjne ceny.

- Jest duże zainteresowanie ekoschematem związanym z pozostawianiem słomy na polu, więc rolnicy chcący skupować słomę na ściółkę dla zwierząt będą mieli problem, jeśli jeszcze nie są dogadani z dostawcami – mówił w maju Michał Miniatorski, doradca ŁODR.

Cena słomy - 19 lipca 2023

Aktualne ceny słomy zebraliśmy z rozmów z rolnikami, forów internetowych, portali ogłoszeniowych oraz notowań Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Rzecz jasna, występują pewne różnice zależnie od regionów Polski, a w kwestii przyszłych transakcji zróżnicowane są również oczekiwania kupujących i sprzedających. Wszystkie podane kwoty są cenami brutto.

Na dzień dzisiejszy słoma zbóż w belach o średnicy 120 cm kosztuje średnio 65 zł/szt. Można również kupić słomę z pokosu, z prasowaniem po stronie kupującego. W tej sytuacji średnia cena wynosi 950 zł/ha lub 350 zł/t. Co ciekawe, miejscami w związku ze słabą dostępnością słomy zbóż, pojawiają się oferty zakupu słomy rzepakowej, wycenianej na około 200 zł za belę.