PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile sypnęła kukurydza ziarnowa?

Ile sypnęła kukurydza ziarnowa? Fot. M. Tyszka

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 30-11-2018 10:29

Tagi:

Susza odcisnęła piętno w uprawie kukurydzy ziarnowej. Żniwa rozpoczęły się wcześniej, nasiona były bardzo suche, a wydajność niska.Zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczęły się w tym roku jeszcze pod koniec sierpnia, tj. o 2-3 tygodnie wcześniej, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Do wczesnych zbiorów nadawały się zwłaszcza odmiany o FAO poniżej 220. Kukurydza „wyschła na wiór”, jej wilgotność lokalnie wynosiła nawet tylko 15 proc. - to prawie tyle, co funkcjonujące w skupach tzw. suche ziarno o wilgotności 14 proc. To tzw. mokre, które rolnik zwykle sprzedawał bez suszenia, od razu z pola, ma wilgotność 30 proc.

PRZEBIEG ŻNIW - RÓŻNIE W REGIONACH

Pod kątem zaawansowania zbiorów kukurydzy i jej jakości Polskę można było w tym roku podzielić na „dwa światy”: zachodni i wschodni. Powodem takiego stanu, jak się łatwo domyślić, była susza, a raczej jej efekty.

- Stan plantacji kukurydzy był w tym roku wyjątkowo zróżnicowany. Zależny od terminu siewu i dalszego przebiegu pogody, w tym przede wszystkim braku opadów deszczu. Na stan kukurydzy nie miały wpływu tak bardzo czerwcowe susze, ale wysokie nasłonecznienie i brak opadów deszczu w sierpniu. Parametry jakościowe kukurydzy były bardzo zróżnicowane w obrębie nawet tego samego pola - powiedział prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy (PZPK).

Jego zdaniem, średni plon kukurydzy ziarnowej wyniesie w tym roku ok. 5 t/ha. Ocenia on, że tegoroczne zbiory w skali kraju będą mniejsze o 20-25 proc.

- Zadecydowały o tym szczególnie wyniki osiągnięte na zachodzie kraju, gdzie zbierano często poniżej 4 t ziarna z ha. Były plantacje, na których plon wyniósł zaledwie 2,5-3 t/ha. Na wschodzie plony były wyższe, ale nie rekordowe. Oceniam je wstępnie na 8-9 t/ha - powiedział prezes PZPK.

Susza najbardziej dotknęła zachodnią Polskę, zwłaszcza zachodnią część woj. wielkopolskiego i woj. lubuskie. Tam, zdaniem Ireneusza Czarnego z firmy Pioneer (znany hodowca i producent materiału siewnego kukurydzy), na glebach lekkich plony ziarna kształtowały się na poziomie 3-4 t/ha. W tych samych regionach, ale na bardziej zwięzłych gruntach były znacznie wyższe - 8-11 t/ha, a niekiedy powyżej 12-13 t. Niezależnie od wielkości osiągniętych plonów wspólną ich cechą była bardzo niska wilgotność nasion w momencie zbioru - 14-18 proc.

- W centralnej Polsce plony były wyższe. Oceniam je na średnio 11-12 t/ha. Ziarno miało wilgotność zwykle 22-25 proc. Im bardziej na wschód, tym wydajność rosła (12-14 t/ha), ale rosła też i wilgotność zbieranych nasion 25-30 proc. W południowo-wschodniej części Polski żniwa kukurydziane zaczęły się dopiero na początku października. Pierwsze informacje wskazują, że średni plon w tym regionie wyniesie 13-14 t/ha - powiedział Ireneusz Czarny.

Na południu i południowym zachodzie na dobrych glebach zebrano 11-14 t/ha. Zdarzają się też rekordowe plony z późniejszych odmian, w wysokości ponad 15 t/ha - przy wilgotności 17-24 proc.

Zdaniem Ireneusza Czarnego, czynnikiem, który miał zdecydowany wpływ na tegoroczną wielkość plonu, był termin siewu.

- Im plantacja została zasiana wcześniej, tym osiągnęła ona wyższy plon i mniejszą wilgotność. Wcześnie siane plantacje, tj. ok. 15 kwietnia, wyrzuciły wiechy ok. 20 czerwca i zawiązały ziarno tuż przed największymi upałami. Wysokość osiąganych plonów zależała głównie od ilości opadów w newralgicznym momencie, tj. w lipcu i sierpniu. Dużą rolę odegrało nawożenie organiczne lub przyorywana słoma kukurydziana, która wpływa na zawartości substancji organicznej. To skutkuje dłuższym magazynowaniem wody i jej dostępnością w przypadku braku opadów - zaznacza Czarny.

ZDANIEM ROLNIKA

Monika Obidowska z miejscowości Bronowo Zalesie w powiecie płockim uprawia kukurydzę ziarnową na powierzchni 70 ha. Nigdy nie skupia się na jednej odmianie, wysiewa kreacje różnych firm o różnej wczesności i typie ziarna - od dent (lubiących gleby lekkie, szybko nagrzewające się), po flint (odporne na chłody), a także najczęściej znajdujące się w sprzedaży o typie pośrednim, czyli flint-dent.

- Ziarno przy zbiorze było bardzo suche. Zdarzały się partie o wilgotności nawet 15 proc., ale średnio było to ok. 20 proc. Dlatego dosuszanie nasion nie było drogie, tak jak miało to miejsce w 2017 r., w którym ich wilgotność dochodziła do 40 proc. i więcej - powiedziała Monika Obidowska. Tegoroczny średni plon kukurydzy ziarnowej szacuje na 9-10 t/ha.

Rolniczka nie narzeka na ten sezon. Nie było kłopotów z siewem, rośliny ładnie i równomiernie wschodziły. Problemy pojawiły się z chwastami w początkowym okresie wzrostu, bo, zdaniem rolniczki, mały jest asortyment herbicydów do walki z nimi. Latem rośliny dostały zastrzyk opadów deszczu. Może nie były one wysokie, ale pojawiły się w odpowiednim momencie dla tej uprawy. - Ten rok jest dla nas dużo lepszy niż poprzedni. Wtedy mieliśmy zasianych 60 ha kukurydzy i żniwa kończyliśmy 15 stycznia. Nie dało się wjechać w pole, bo było tak mokro. Plony były niższe. Poza tym tegoroczny koszt dosuszenia nasion jest nieporównywalnie niższy.

Inne doświadczenia ma rolnik z Wielkopolski, którego spotkaliśmy na targach Agro Show w Bednarach. Nie chciał podać swoich personaliów. Gospodaruje w powiecie nowotomyskim. Na dobrych glebach uprawia ok. 30 ha kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno. W tym roku zasiał 4 zagraniczne odmiany z różnych grup wczesności. - Średni plon? Szkoda mówić, najniższy w historii uprawy tego gatunku w gospodarstwie. Tylko 4-5 t/ ha. Dlaczego tak mało? Susza. Rośliny wcześnie zahamowały swój wzrost, zwijały liście, miały małe i s łabo uziarnione kolby.

ZDANIEM HODOWCY

- Z uwagi na przebieg pogody plantacje nasienne kukurydzy w HR Smolice wydały niższy plon w stosunku do ubiegłego roku o ok. 20 proc. Na szczęście, mamy zapas nasion z ubiegłego roku i będziemy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. Również wilgotność zebranych nasion była sporo niższa niż w „normalnym” roku. Dzięki temu zakończyliśmy zbiory o ponad miesiąc wcześniej niż zazwyczaj (krócej trwało suszenie) - powiedział nam Adam Skowroński, starszy specjalista ds. marketingu Hodowli Roślin Smolice Grupa IHAR.

PODLICZONE HEKTARY

Oszacować wielkość produkcji kukurydzy nie jest łatwo, gdyż firmy hodowlano-nasienne niechętnie dzielą się informacjami, ile materiału siewnego sprzedały. Mimo to Polski Związek Producentów Kukurydzy na podstawie danych dotyczących wielkości obrotu materiałem siewnym kukurydzy dokonał szacunków areału produkcji kukurydzy w Polsce w tym roku. Wyniósł on 1 mln 191 tys. ha, czyli mniej niż w 2017 r.

- Po uwzględnieniu zapasu początkowego i końcowego oraz eksportu, importu i produkcji własnej materiału siewnego kukurydzy, wielkość dostarczonego do rolników ziarna siewnego kukurydzy w 2018 r. wyniosła 35728 t. Zakładając, że średnie zużycie w kg na ha wynosi 30 kg - szacunkowa powierzchnia zasianej kukurydzy pod zbiory 2018 r. wynosiła 1191 tys. ha - poinformowało PZPK.

W wyliczeniu nie uwzględniono powierzchni kukurydzy obsianej ziarnem pokolenia F2, którą szacuje się na ok. 50 tys. ha, a także nasion przywiezionych do kraju poza ewidencją prowadzoną przez organy państwowe. W 2017 r. powierzchnia ta kształtowała się na poziomie 1215 tys. ha.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) z kolei podał przedwynikowy szacunek produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2018 r. Wynika z niego, że zbiory zbóż ogółem zmniejszyły się o ok. 16 proc., oceniono je na 26,7 mln t. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 23,4 mln t.

Z tego wynika, że GUS ocenia zbiory pozostałych zbóż, czyli kukurydzy (łącznie z prosem i gryką) na ok. 3,3 mln t. W roku 2017 oceniali wówczas, że kukurydzy ziarnowej zebrano 4,021 mln t (gryki ponad 113 tys. t i prosa 30 tys. t), więc teraz mamy prawie o 550 tys. t kukurydzy mniej?

Dane te potwierdza prof. Michalski. Z jego wyliczeń wynika, że tegoroczny zbiór wyniesie 3, może 3,5 mln t.

Artykuł ukazał się w listopadowym wydaniu miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • buba 2018-12-01 14:30:43
  Plony ziarna kukurydzy wg urzędowych badań w stacjach w całej Polsce były wyższe niż w roku ubiegłym. Można mieć różne zdania, ale z faktami nie można dyskutować.
 • Ja 2018-11-30 20:11:03
  Dziś dostałem karę za niedostarczoną kukurydzę 50 ton, susza straty 50 procent, kara 5 tysięcy i z Art.479 kodeksu cywilnego, którego nie było zapisanego w umowie 6 tysięcy.
 • Kuka 2018-11-30 18:33:53
  Jaka odmiana na 5-6 klasę na ziarno?
  • Romek 2018-12-01 10:56:05
   Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zalezy jaki rok bedzie. Jak beda opady to z to kukurydza pokaze swoj potencjal. Tak bylo u mnie w zeszlym roku. Ten rok lipa straszna na 5 i 6 klasie
  • marcin 2018-12-01 15:51:56
   W tym roku Telesto na 6 klasie. 6,7 t z hektara. W prównaniu do sąsiadów to dobrze. Ale w czas zasiana. Zdążyła wody nabrać w ziarniaki
 • Rolas 2018-11-30 14:18:59
  @Miki2 tutaj wszyscy sprzedają od 15 lat na wolnym rynku bo nikt się nie chce przyznać że wtopił. Ale nawet jeśli to musiałeś wcześniej po 300 zł też sprzedawać skoro tak znasz rynek :-):-):-):-):-):-)
  • Miki2 2018-11-30 22:40:31
   Po 360 kupowalem ale w zeszlych latach nie jestem gosciem typu skup albo zasypany zeby tym sie chwalic
 • Tomek 2018-11-30 14:02:04
  U mnie kukurydza 15 ton wilgotności 25 podlaskie Zambrów
  • Zbyszek 2018-11-30 22:45:39
   Powie Pan co to za odmiana tak ładnie plonowala na poziomie 15 ton i 25%wilgotnosci?
  • Podlasiak 2018-12-01 11:30:53
   W "Polsce B" pow. Wysoko mazowiecki qq 14,2 a wlgotnosc 26%
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.236.35.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.