Zostało to ogłoszone przez krajowy urząd ds. eksportu późnym piątkowym wieczorem. Dopiero niedawno premier Indii Narendra Modi i inni przedstawiciele rządu indyjskiego zapowiedzieli, że pomogą w obliczu wojny na Ukrainie w obliczu zbliżającego się niedoboru pszenicy na rynku światowym i znacznego eksportu pszenicy.

Ukraina i Rosja są dużymi eksporterami pszenicy. Ostatnio z powodu wojny wystąpiły wąskie gardła w dostawach i wzrost cen. Indyjscy eksporterzy pszenicy od początku wojny podpisali umowy eksportowe z krajami takimi jak Egipt i Turcja, powiedział szef urzędu rozwoju eksportu produktów rolnych i przetworzonych produktów spożywczych.

Potem pojawiły się ekstremalne upały w Indiach. Według indyjskiego departamentu dystrybucji żywności, zmniejsza to zbiory pszenicy o prawie sześć procent. Kilku ekonomistów ostrzegało również przed możliwym kryzysem na rynku indyjskim związanym z pszenicą.

Indie z około 100 mln ton rocznie są drugim światowym producentem pszenicę po Chinach. Jak dotąd Indie prawie nie eksportowały pszenicy. Drugi najbardziej zaludniony kraj, liczący ponad 1,3 mld ludzi, sam potrzebuje dużo pszenicy. Rząd kupuje ją, bowiem w dużych ilościach m.in. dla zaopatrzenia ubogiej  ludności.

Do tej pory indyjscy rolnicy mieli niewielką motywację do sprzedawania eksporterom, ponieważ rząd płacił im za pszenicę cenę, która była wyższa w tamtym czasie niż cena na rynku światowym.