PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Inny punkt widzenia na handel surowcami rolnymi

Inny punkt widzenia na handel surowcami rolnymi
Jak handlować zbożem? O sytuacji na rynku rolnym opowiada pośrednik, fot. Shutterstock

Kij ma zawsze dwa końce. Wiele mówi się o tym, że to pośrednicy najwięcej zarabiają na rolnikach, zwłaszcza tych gospodarujących na mniejszym areale. Ale jaki jest ich punkt widzenia na temat sprzedaży surowców rolnych?Niedawno informowaliśmy na portalu farmer.pl, że w dobie szalejących cen środków produkcji warto wypracować rozwiązania, które pozwoliłyby chronić bardziej rolników przed tak dużymi różnicami cen uzyskiwanych właśnie od producenta, a tym co jako klienci, musimy zapłacić w sklepie.

Pośrednik zarabia najwięcej?

Na tę wiadomość zareagował przedsiębiorca. W liście skierowanym do naszej redakcji, napisał, że długo się zastanawiał, czy w ogóle poruszać ten temat, ale w obecnej sytuacji ogólnopolitycznej, stwierdził, że to dobry moment, aby wrzucić swoje dwa lub nawet trzy grosze.

Nie ujawniamy jego danych personalnych, ale możemy napisać, że jest on właścicielem firmy skupującej płody rolne z województwa lubuskiego. Przedsiębiorca odniósł się do zawieranych kontraktów z rolnikami, ale też i powierzchni magazynowej, w której przechowywane są płody rolne.

- Czytałem na łamach waszego portalu o milionach, przepraszam, miliardach na program budowy magazynów. Słyszę cały czas o wyrównaniu rynku i usunięciu pośredników. Sam jestem od lat pośrednikiem w handlu zbożem i wydaje mi się, że znam przyczynę obecnego stanu rzeczy – wyjaśnia na wstępie.

Instrumenty wsparcia dla rolników

W jego opinii, sektor rolniczy nie potrzebuje żadnych dodatkowych instrumentów infrastrukturalnych, aby pozbyć się pośredników. - Firmy takie jak moja upadną, kiedy nie będą potrzebne – mówi.

I wylicza po kolei, że magazyny, o których tak wiele się mówi, rolnicy posiadają w zdecydowanej większości, a jeśli nie, to firmy chętnie przechowają zboże producenta. Transport – jest łatwo dostępny. Internet pomaga w zawieraniu umów na odległość.

- Zaufanie i prawodawstwo. To różni moją relacje z młynem, wobec relacji młyn-rolnik. Niestety byłem świadkiem niejednej ze spraw sądowych, na której zobowiązany umową rolnik nie dostarczył produktów, tłumacząc to suszą i nieurodzajem. W praktyce sprzedał zboże na kogoś innego, po większej cenie dnia, nie wywiązując się z wcześniej podpisanych zobowiązań – dodaje pośrednik.

Często złapanie dobrej ceny to kilka godzin, a nawet minut, kiedy kurs waluty i notowania na MATIF-ie są korzystne. - Między firmami handlowymi wystarczy sms, jeden telefon. Niestety z rolnikiem często umowa to za mało – wyjaśnia.

I tłumaczy, że wiele takich sytuacji ma miejsce, kiedy umowy podpisywane są po niższych cenach niż później są one realizowane na wolnym rynku. Takich przypadków było wiele w tym roku. Nie można generalizować, ale są rolnicy, którzy zrywali wieloletnią współpracę.

Sytuacja wygląda z goła inaczej, gdy ceny na wolnym rynku są niższe niż te z umów. Wówczas, jak podkreśla, pośredników nikt nie pyta, dlaczego nie wywiązali się z kontraktów, bo przecież umowa podpisana, zboże odebrać trzeba.

- Stworzenie umowy handlowej, która ma zasady takie jak firmy handlowej z firmą handlową spowoduje, że mieszalnie pasz nie będą miały większego ryzyka podpisując umowę z rolnikiem niż z firmą. Dziś rolnik jest chroniony przez prawo i sądy, co faktycznie mu szkodzi. Chcieliśmy mu pomoc, a realnie zaszkodziliśmy – uważa handlowiec.

Jak zaznacza, dziś od rolnika można kupić tylko tu i teraz.

- Umowy kontraktacji tracą jakikolwiek sens, bo przecież młyn sprzedaje mąkę do hurtowni i piekarni po ustalonej cenie. Nikogo nie obchodzi wzrost cen gazu do suszenia kukurydzy. Mieszalnie pasz kupiły zboża taniej, gdy proces suszenia był praktycznie dwa razy tańszy kiedy korzystaliśmy z gazu ziemnego – mówi pośrednik.

Kalkulacja kontraktu

Jego zdaniem, mało kto podpisze z rolnikiem umowę długoterminową z małą marżą, bo się boi, że on znajdzie wymówkę, aby np. nie dostarczyć towaru. Umowy z producentem rolnym są obecnie bardzo ryzykowne, a prawo chroni rolnika.

Jak przekazuje, kalkulacja prostego kontraktu na zboże ze strony pośrednika wygląda następująco. - Zakupione 1000 ton z zyskiem 10 zł powoduje, że przy różnicach, jakie obecnie się pojawiły zakup towaru z rynku droższego o 250 zł w ilości większej niż 40 t powoduje, że cała umowa jest dla pośrednika nieopłacalna. Jeśli na ten 1000 ton złoży się 10 rolników to wystarczy, aby każdy nie doładował jednego auta 4 tonami i cały zysk przepada – mówi.

- Wiedząc o tej kalkulacji każda firma zajmująca się pośrednictwem musi założyć większy margines zysku, aby pokryć ewentualne straty. Tracą na tym wszyscy uczestnicy, poza tymi pojedynczymi wypadkami rolników, którzy się z umowy nie wywiązali – oni zarobili najwięcej, a prawo ich chroni. Zagraniczne podmioty, które praktycznie dyktują ceny na naszym rynku nie mają najmniejszej ochoty na podpisywanie umów z polskim rolnikiem. Wiedząc, że w przypadku nagłego wzrostu cen rolnik może się nie wywiązać z całości umowy – uważa pośrednik.

Poza tym łatwiej byłoby, jego zdaniem, prowadzić biznes zarówno dla rolników, jak i dla skupów, gdyby firmy pośredniczące, płacąc wyższą cenę, odkupowały surowiec w perspektywie długoterminowej za kilka miesięcy, bezpośrednio z magazynu rolnika. W ten sposób nie trzeba byłoby go przeładowywać, transportować itp. – Tylko niewielu tak robi, bo nie wie jak w sytuacji rynkowych cen zbóż, zachowa się w perspektywie czasowej rolnik. Czy wyda surowiec? – mówi na koniec przedsiębiorca.

Zapraszamy do dyskusji.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Ania 2021-10-19 09:56:52
  Umowa z dużą firmą, monopolistą na moim terenie. Umowa standardowa. Kara za niewywiązanie się z kontraktu to 5% wartości całej umowy. Nie jest ważne czy ze 100 podpisanych ton nie oddasz 50 ton czy 5 ton czy ci braknie 500kg. Mają prawników i prędzej czy później każdy z kontraktu się wywiązuje. Nie chcesz nie odpisujesz i wozisz plony kilkadziesiąt km. dalej. Tak wygląda praktyka
 • rolnik 2021-10-16 08:36:24
  Umowy są dobre dla latyfundiów gdzie by uzyskać kredyt obrotowy na produkcję musi podpisać umowę a potem się z niej wywiązać . W Polsce nie ma potrzeby umów a tym bardziej na obecnych zasadach . Czy ktoś widział rolnika który wydrukował swoją umowę a potem skup ją podpisał ??? Zazwyczaj umowy "produkują" skupy które są jednostronne i dlatego jak sprawa trafia do sądu ujawniana jest manipulacyjna przewaga skupujących i dlatego sąd orzeka że umowa nie musi być realizowana przez sprzedającego . Właśnie ten kij ma dwa końce że skupy próbowały przechytrzyć rolników a dostają rykoszetem . Następna sprawa to cena która nie jest powiązana z rynkiem tylko z widzimisie handlowców , a praktycznie to zazwyczaj brak ceny . Sukcesem jest umowa oparta na cenach z giełd światowych ale i tu nikt nie dostanie takiej ceny tylko mniej o jakąś wartość czy procent . Następna rzecz to że nawet jeśli umowa ma konkretną cenę to i tak nigdy tej ceny nigdy się nie osiągnie bo zawsze jest jakieś ale by obić parametry . Oczywiście sprzedawane te same zboże już takich problemów nie ma skup nie może kręcić nosem bo rolnik pojedzie do drugiego .Nie chce wszystkich wrzucać do jednego wora ale niestety skupów "Januszów biznesu" jest więcej tak jak i niektórzy rolnicy "biznesów" którzy podpisują umowy w ciemno nie czytając a potem płaczą że skup ich oszukał .W Polskich warunkach także nie ma woli by umowy trwały jako jednolite tylko są wzory umów które są modifikowane do absurdów . Przykładem też jest giełda zbożowa która jest fikcją , parę transakcji dla swoich a giełda więcej pewnie kosztowała niż miała obrotu .
  • Miki 2021-10-16 14:46:40
   Usłyszane na skupie 2 godziny temu. Przyjechał rolnik do skupu z kukurydza i pyta się po ile mu zapłaci, bo ma podpisaną umowę do BZK po 440, a teraz na rynku po 600, i mówi otwarcie że nie będzie jej realizować. Także tak to wygląda🙉
   • Marek 2021-10-16 22:43:02
    O tym właśnie jest artykuł. Ryzyko kontraktowe jest na pośredniku dlatego zarabia na tym duże pieniądze. Zysk bardzo często jest wprost proporcjonalny do ponoszonego ryzyka.
  • Złodziej 2021-10-16 14:48:48
   Retoryka jak za PRL , wszystko wina pośredników
 • Tomek86 2021-10-15 21:26:21
  Ten zyje z rolnikow a na nich narzeka. Moze by tak wspomnial ze kupuje od rolnikow np. rzepak i potraca za zaolejenie a za chwile przywozi drugi rolnik i twn rzepak idzie bez potracen ale wysypany jest w ten sam silos albo pryzme.
  • Marek 2021-10-16 22:41:27
   Tylko kto mu odda jak kolejni przywiozą ze złym zaolejeniem? Kto mu odda jak do dobrej partii doda 5 ton słabego zaolejenia i akurat ta kilogramy wpadną do proby u odbiorcy ostatecznego i potracenie pójdzie dla całego transportu?
  • Franek 2021-10-17 08:18:02
   Ursus już upadł i Polski przemysłmaszyn rolniczych też upada bo chłopulki kupują zza granicy ,bo niby lepsze. To i żywność zza granicy też lepsza.Więc nie nażekać i nie protestować
 • Lutek 2021-10-15 19:27:23
  Pośrednik zarobił na mnie w tym roku 200 zł na tonie pszenicy , przysięgłem sobie że to był jego ostatni na mnie zarobek , BiNY już zamówione , tylko pytam się sam siebie , czemu tak późno ?
  • Złodziej 2021-10-16 14:37:33
   Odpowiem Ci, jak nie wiesz! Bo nie miałeś na to kapitału. Pewnie były ważniejsze rzeczy do sfinansowania. Zresztą dotyczy to całego rolnictwa, które wymaga coraz większych nakładów inwestycyjnych. Ale powiem powiem Ci, jak będzie wyglądać to dalej.zainwestujesz w Silosy, a problem płynności finansowej jeszcze się pogłębi, i dalej wracasz do punktu wyjścia
 • Rolnik 2021-10-15 13:40:26
  A ja jestem rolnikiem i czekam kiedy posrednik zapłaci za towar który wziął 2 lata temu rzeczywiście kij ma 2 końce
  • Jesteś mądry inaczej ? 2021-10-15 16:13:29
   Umiesz pisać maile , a czekasz dwa lata na zapłatę ? jestes .. czy o drogę pytasz?
  • LSW 2021-10-16 22:57:50
   Tak piszesz wszędzie a czy ty to czytasz?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.207.247.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.