Monika Piątkowska, prezes Izby Paszowo-Zbożowej zauważyła, że zbliżamy się do połowy tegorocznych żniw.

Oceniamy, że zbliżamy się do półmetka żniw. Plony zbóż osiągane przez rolników na południu kraju są wysokie i zbieranego ziarna w masie jest sporo. Jeśli chodzi o jakość pszenicy to widzimy, że ziarno co do zasady charakteryzuje się niezłą liczbą opadania i gęstością.

Niska zawartość białka w tegorocznej pszenicy

Dodała jednak, że potwierdzają się doniesienia o niskiej zawartości białka w pszenicy, często spadająca poniżej 10 proc.

- Zarówno krajowe, jak i europejskie prognozy są zbieżne z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, w których wskazywaliśmy, że tegoroczne zbiory także będą udane. W sezonie 2023/24 zbiory zbóż w Polsce wyniosą ok. 34,2 mln ton (wobec 35,3 mln ton w poprzednim sezonie) - skomentowała tegoroczne zbiory w porównaniu z zeszłorocznymi.

Pogoda opóźnia żniwa

Specjalistka wspomniała jednak, o obecnej sytuacji meteorologicznej i jej wpływie na zbiory.

Warunki pogodowe dla przebiegu żniw mają krytyczne znaczenie. W ostatnim czasie nawracające opady deszczu spowodowały w większości kraju spowolnienie prac żniwnych, powodując obawy o jakość ziarna. Obserwowana w ostatnich kilku dniach sucha i słoneczna pogoda daje jednak nadzieję na przyspieszenie prac żniwnych.