Siewy zbóż nabierają rozpędu, coraz więcej siewników widać na polach. Siane jest także pszenżyto ozime, niemniej jednak należy się spodziewać, że większość plantacji zostanie założonych w przyszłym tygodniu. W wielu regionach przeszkodą stają się opady deszczu. 

Pszenżyto to polska specjalność i zdecydowana większość odmian dostępnych na rynku pochodzi z rodzimych hodowli. Obecnie w Krajowym Rejestrze Odmian widnieje 45 pozycji. W 2022roku zarejestrowano 5 nowych kreacji. 

Jak plonowało pszenżyto ozime w 2022r?

O tym mówią wstępne wyniki plonowania wykonywane w ramach Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Warto te wyniki przeanalizować decydując się na wybór odmiany. 

LOZ dla pszenżyta na siewy 2022r.

Zastanawiając się jednak nad wyborem odmiany do siewu w warunkach własnego gospodarstwa warto także zwrócić uwagę na plonowanie poszczególnych odmian w ramach PDO w zależności od regionu. Inną dobrą podpowiedzią stają się także Listy Odmian Zalecanych proponowane co sezon przez COBORU. W tym roku na liście znalazło się 21 odmian. Najwięcej rekomendacji zdobyła odmiany Belcanto oraz SU Liborius, które pojawiły się w zestawieniu w przypadku 13 województw. Po 11 rekomendacji zdobyły odmiany Meloman i Tadeus. 

Źródło: COBORU
Źródło: COBORU