PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakość i cena ziarna pszenicy ozimej

Jakość i cena ziarna pszenicy ozimej
Fot. Wko

Jakość zbywanego produktu i jego cena są ze sobą nierozerwalnie związane. Jednak nie zawsze równolegle rosną bądź spadają. Dlaczego tak jest? Co decyduje o tych rozbieżnościach?Rokrocznie pojawiają się rozbieżności w cenach skupu zboża, bowiem podmioty skupujące stosują zróżnicowane parametry jakości dla kupowanego ziarna. Taki stan wynika z faktu, iż podmioty zajmujące się skupem zbóż w Polsce w celu określenia minimalnych wymogów jakościowych mogą korzystać z Polskich Norm, ale nie muszą, gdyż stosowanie ich jest dobrowolne. Dlatego też firmy skupujące zboże określają wyróżniki jakościowe i ich poziom we własnym zakresie, w zależności od istniejących potrzeb. Stosowane wyróżniki jakościowe można podzielić na 4 zasadnicze grupy:

 • charakteryzujące cechy ogólne ziarna, tj.: stopień dojrzałości, wygląd, barwę i zapach;
 • charakteryzujące przydatność prze­chowalniczą, tj.: wilgotność, obecność szkodników, zawartość zanieczyszczeń;
 • informujące o bezpieczeństwie zdrowotnym żywności;
 • charakteryzujące wartość technologiczną, tj.: gęstość ziarna w stanie zsypnym, wyrównanie ziarna, zawartość popiołu. W przypadku pszenicy będzie to także: twardość ziarna, liczba opadania, cechy amylograficzne, zawartość białka, wskaźnik sedymentacyjny Zeleny’ego oraz ilość i jakość glutenu.

Zróżnicowanie norm skupowych

Każdy podmiot realizujący skup określa, które parametry jakościowe go interesują oraz ich minimalny poziom zależnie od kierunku przeznaczenia skupowanego zboża. W przypadku skupu pszenicy do produkcji mąki wykorzystywanej do wypieku chleba ważne jest, aby ziarno miało wysoką zawartość białka ogólnego, a szczególnie glutenu. W przypadku skupu ziarna do produkcji ciastek biszkoptowych wysoka wartość tych parametrów jest z kolei niepożądana.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na potrzeby skupu interwencyjnego stosuje minimalne wymogi określone w prawie UE w odniesieniu do skupowanych zbóż. Powinny one spełniać określone wymagania jakościowe. Metody ich oceny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 czerwca 2003 r., Dz.U. z dnia 29 lipca 2003, § 2 wskazują Polskie Normy dla oznaczania:

 • wilgotności – metoda wg Polskiej Normy PN-EN-ISO 712:2012 Zboża i przetwory zbożowe. Oznaczanie wilgotności. Rutynowa metoda odwoławcza;
 • gęstości ziarna w stanie zsypnym – PN-EN ISO 7971-3:2010 Ziarno zbóż. Dla oznaczania gęstości w stanie zsypnym, zwanej „masą hektolitra”. Metoda rutynowa;
 • zawartości białka – PN-A-04018:1975 + Az3:2002, PN-EN ISO 20483:2007 Produkty rolniczo-żywnościowe. Oznaczanie azotu metodą Kjeldahla i przeliczanie na białko. Dopuszcza się określanie zawartości białka urządzeniami techniki NIR posiadającymi aktualny atest kalibracyjny;
 • liczby opadania – PN-EN ISO 3093:2010 Zboża. Oznaczanie liczby opadania;
 • wskaźnika sedymentacyjnego Zeleny’ego – PN-EN ISO 5529:2010 Pszenica. Oznaczanie wskaźnika sedymentacyjnego. Test Zeleny’ego.

Rozporządzenie określa metody oznaczania zawartości zanieczyszczeń i kleistości oraz przydatności do obróbki mechanicznej ciasta otrzymanego z pszenicy zwyczajnej.

Bardzo istotnym parametrem jest poziom skażenia ziarna mykotoksynami. Zgodnie z obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej przepisami – rozporządzenie WE nr 1881/2006 w ziarnach zbóż przeznaczonych na cele konsumpcyjne zawartość DON (deoksyniwalenol – jeden z najgroźniejszych tego typu związków) nie może przekraczać 1250 μg/kg.

Czynniki zewnętrzne

Jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na ceny skupu pszenicy, jest wielkość produkcji krajowej i zagranicznej. Przy szacunkach cen uwzględnia się wielkość produkcji w poprzednim sezonie, obecnym oraz prognozy zbiorów w następnym roku. Determinuje ona podaż pszenicy na rynku krajowym, choć na jego wartość wpływa również import ziarna z zagranicy. Wynika to z faktu, że rynek zbóż – w tym pszenicy, jest zglobalizowany, dlatego wysoka globalna podaż ziarna wpływa na ceny skupu pszenicy również na rynku krajowym, na którym niska produkcja w danym sezonie może zwiastować wzrost cen. Duże ilości ziarna mogą wtedy wpływać do kraju spoza granicy, zarówno z innych krajów Unii Europejskiej, jak i ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy czy Rosji, które to państwa są najważniejszymi graczami na globalnym rynku pszenicy. Ponadto tanie zboże – np. ze Wschodu – kierowane jest na rynki, na które jest eksportowane również zboże z Polski, co powoduje, że towar, który przeznaczony był na eksport, pozostaje w kraju i kierowany jest do rodzimych przetwórców.

Cena pszenicy zależy od prognoz zużycia na rynku krajowym, przedstawianych m.in. przez  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zapowiedź zwiększenia lub spadku zapotrzebowania na pszenicę na krajowym rynku wpływa zatem na poziom jej cen.

Wysokość zapasów zbóż wpływa stabilizująco na ceny skupu pszenicy, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy to ceny mogłyby diametralnie różnić się od tych uzyskiwanych tuż po zbiorach.

Na ceny skupu pszenicy wpływają informacje o stanie upraw, zarówno w Polsce, jak i za granicą. To właśnie pogoda jest najbardziej nieprzewidywalnym z czynników determinujących ceny pszenicy. Wśród czynników pogodowych wpływ na plon i późniejsze ceny skupu pszenicy ma aura jesienią, w okresie wysiewu ozimin. Deszczowa pogoda utrudnia zabiegi agrotechniczne, które często prowadzone są w pośpiechu, w okienkach pomiędzy opadami. Jeśli pogoda nie pozwoli na wysiew ozimin w optymalnym terminie, późniejszy wysiew może skutkować słabszą kondycją roślin przed zimą. W okresie jesiennym duży problem stanowią choroby pszenicy, które osłabiają rośliny i czynią je bardziej podatnymi na uszkodzenia mrozowe w czasie zimy. Przezimowanie pszenicy to kolejny czynnik wpływający na ceny skupu pszenicy. Poziom strat w zasiewach pszenicy ozimej pozwala na oszacowanie wielkości przyszłych plonów, co nie pozostaje bez wpływu na ceny zboża na wiosnę. W okresie wiosennym i wczesnym latem czynnikiem regulującym podaż pszenicy są opady i temperatura. Susze, powodzie lub inne niekorzystne zjawiska pogodowe, które pojawiłyby się za granicą, dają nadzieję na niższy import, a tym samym na wyższe ceny skupu pszenicy na rynku krajowym.

We współczesnym, zglobalizowanym świecie istotny wpływ na ceny skupu pszenicy mają kursy podstawowych walut, wysokość stóp procentowych na najważniejszych światowych rynkach oraz działania spekulacyjne na rynkach żywnościowych. Także koszty frachtu zbóż nie pozostają bez wpływu na cenę ziarna dla końcowego odbiorcy.

Wszystkie te elementy mogą decydować o tym, jak będą kształtować się ceny skupu pszenicy, a tym samym opłacalność produkcji. Dlatego warto na bieżąco śledzić trendy rynkowe i nie ignorować tego, co się dzieje na świecie. Umożliwi to podejmowanie odpowiednich decyzji biznesowych pozwalających utrzymać opłacalność produkcji.               Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • Nocek 2021-07-25 12:12:29
  Trzodziarze nie chcą zboża skupować prosto z pola, na razie czekają z karencją 3 miesiące na ASF. Jak tak będzie zboże stanieje i będzie problem. Dużo dobrego zboża można wyeksportować a co z mniejszymi partiami o złych parametrach a jest tego sporo. Młyn za żyto chce płacić 460 zł za pszenicę 720 i jeszcze czeka jak inne młyny będą płacić. Umowy na zboże można sobie wetknąć między bajki. Tragedia się robi a czym zapłacić za koszenie i prasowanie?
  • Hodowca 2021-07-25 14:14:20
   A Dziwisz się im? Śmialiscie się z hodowców że zboże drogie muszą kupować. Jeszcze rok czy dwa i tych kiepskich paszowych zbóż nie będzie miał kto kupować. Karma jednak wraca. Ja ziemie mam dobre i przygotowałem się na likwidację świń. Pole obsiane pszenica i kukurydzą i już dzwonią i pytają się o towar.
   • Miet 2021-07-25 14:53:27
    Ja na ogłoszenie o sprzedaży jęczmienia ani zapytania
  • Jacek 2021-07-25 17:02:05
   Juz twoja rozczochrana nie boli. Eksport wszystko przyjmie. A trzodziarze wlasne gowno by jedli byle za darmo a za swinki jak za zloto by chcieli. W sierpniu bedzie stateczek po kukurydze takze kontrakty za 260 euro bedzie trseba wypelnic wiec do twojej oborki nie trafi😄
   • Hodowca 2021-07-25 21:53:16
    Jacek Nie trafi bo już zlikwidowałem świnie pajacu co czytać nie potrafi.
   • Kom 2021-07-25 21:59:33
    Ty na głowę niż dostajesz a za chwilę znowu popuścisz. Przy tych kosztach jakie mamy te ceny i tak jeszcze szału nie robią ale widać niektórym już pampersy puszczają i pod sojowej widać że pszeniczna jedzie.
   • Rolnik 2021-07-25 22:46:59
    @Hodowca a jak świnie lekko pójdą w górę albo zboże stanieje to będziesz pisał, że jednak nie zlikwidowałeś.
   • Hodowca 2021-07-26 07:50:54
    Rolnik Lepiej zobacz sam co się dzieje hodowcy nie kupują warchlaków i likwidują świnie bo przed asf nikt ich nie broni. Zboża też już nie robią takich zapasów po żniwach jak wcześniej. Kto ma swoją ziemię to obsieje i sprzeda płody bez babrania się że świniami. Niech drożeją nawet na 10 zł to żadna cena a i tak wszystko zlikwidują.
  • Jacek 2021-07-25 21:01:51
   Nie robi się umowy tylko kontrakt
 • xxx 2021-07-25 12:00:01
  Orientuje się kto jak cena orkiszu?
 • Saletra 2021-07-25 10:20:12
  Też mi się tak wydaje że Ci co chwalą się rekordami to tacy hobbystyczni działkowicze. Ważą te 9 ton razem z Ursusem. Nie abym nie wierzył w takie plony ale rok temu a nie teraz. U nas przemocą też wyglądała jak rok temu a daje po 2-3 tony mniej.
  • Stanislaw 2021-07-29 15:02:19
   Masz rację wygłodała na 10 ton a tu sypie tylko około 6 ton ja nie inwestować w biny i przechowywać do grudzień i styczeń skupy w rozmowa obniżają ceny bo kto ma kredyt to musi sprzedać a jak już musicie sprzedać to tylko żeby opłacić się a resztę w luźniejszym terminie
 • Vice 2021-07-25 00:20:02
  północne mazowsze rzepak słaby w granicach 3t, pszenica pod 8t
 • Jacek a 2021-07-24 23:00:21
  Zabrać ziemie Kościołowi. Chierarchow kościelnych i innych pedofili należy kastrowac mogę kastrowac społecznie dojadę na miejsce i utne te śmierdzące jaja przy samej (...)
  • Antoni 2021-07-25 10:51:44
   Nie dawać na tace, cmentarze powinny być komunalne i to by była konkurencja a mamy dyktaturę. Kastrowac czarna zarazę obowiązkowo.
   • Chłop 2021-07-25 13:45:20
    No bójta się Boga...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.177.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.