- W tym roku najwięcej zarabia producent, czyli rolnik. A każdy rolnik jest biznesmenem i potrafi dobrze prowadzić swój biznes - ocenia Pierre Pages, prezes Glencore Polska, lidera w branży zbóż i rzepaku.

Prezes Glencore Polska podkreśla, że na rynku handlowym liczy się 3-4 dużych graczy ale istnieje też wiele mniejszych firm.
- Każdy znajduje swoje miejsce, w łańcuchu sprzedaży zarabia 5-10 zł na tonie zboża - ocenia Pierre Pages.

Przewaga dużych firm handlowych takich jak Glencore polega m.in. na szybkim reagowaniu na zmiany rynkowe.
- My oferujemy dobrą i tę samą cenę dla małych i dla dużych producentów. Ceny są aktualizowane co godzinę według MATIF i kursu euro - wyjaśnia Pierre Pages.

Przyznaje, że eksport zboża z Polski jest bardzo wysoki, znacznie powyżej średniej z ostatniego dziesięciolecia. Wynika to głównie z dobrych zbiorów i nadmiernej produkcji w stosunku do potrzeb. W ostatnich latach pogłowie trzody chlewnej spadło o 30-40 proc., co zmniejszyło popyt na zboża w kraju.

- W tym sezonie eksport jest na podobnym poziomie co przed rokiem, ale znacznie powyżej średniej z ostatniego dziesięciolecia. W ostatnich latach widzimy wzrost eksportu zbóż z Polski - uważa Pierre Pages.

Wskazuje, że tym roku jest bardzo dużo pszenicy konsumpcyjnej i to ona głównie trafia na eksport. Z Polski wyjeżdża też żyto i w mniejszym stopniu w tym roku kukurydza.

- Oceniamy, że około połowa eksportu jest wywożona przez granicę z Niemcami, transportem drogowym. Jeśli rolnicy wożą zboże do portów, to bardzo dobrze, ale naszym zdaniem bardzo dużo zapasów zostało jeszcze w gospodarstwach. Nasze magazyny zbożowe nie są pełne - zaznacza Pierre Pages.

Glencore dysponuje powierzchnia magazynową w ponad 30 elewatorach w Polsce. 

Według danych Agencji Rynku Rolnego w okresie czterech pierwszych miesięcy tego sezonu eksport pszenicy wyniósł 864 tys. ton wobec 600 tys. ton rok wcześniej, czyli był o 44 proc. większy. Eksport żyta wzrósł prawie dwukrotnie do niemal 400 tys. ton. Wszystkich zbóż od lipca do października wyeksportowano z Polski 1,8 mln ton, o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie w poprzednim roku.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych