- Wojna agresji w Rosji zbiera ciężkie i bezsensowne żniwo nie tylko dla ludności ukraińskiej. Rosja wciąż blokuje miliony ton rozpaczliwie potrzebnego zboża. Aby pomóc naszym partnerom, zmobilizujemy dodatkowe 600 milionów euro, tak żeby uniknąć kryzysu żywnościowego i szoku gospodarczego - powiedziała podczas Europejskich Dni Rozwoju 2022 w Brukseli, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiadając nowy środek wsparcia.

- Solidarność leży u podstaw naszych wartości Unii Europejskiej. Najbardziej bezbronni zmagają się z ogromnymi cierpieniami z powodu pogłębiającego się kryzysu żywnościowego po agresji Rosji na Ukrainę. Dzięki tym dodatkowym 600 milionom euro wzmocnimy nasze wsparcie w walce z kryzysem, jednocześnie przyczyniając się do tworzenia zrównoważonych i odpornych systemów żywnościowych – powiedziała z kolei komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen.

Komisja proponuje skierować 600 mln euro z rezerw Europejskiego Funduszu Rozwoju na wsparcie krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Jak podano w komunikacie, te 600 milionów euro mającej pomóc w rozwiązaniu kryzysu żywnościowego. Uzupełniają one już zorganizowaną pomoc humanitarną na całym świecie oraz fundusze z NDICI-Global Europe przeznaczone na projekty dotyczące zrównoważonego rolnictwa, podstawowego odżywiania, wody, ochrony sanitarnej i socjalnej.