Na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy podczas tegorocznej X edycji Konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Zagadnienie regulacji zbóż podejmowane jest także szeroko w aktualnym marcowym numerze FARMERA.
A jaką strategie na trudne sezony przewiduje firma Innvigo? O to zapytaliśmy Marcina Bystrońskiego, menedżera ds. upraw rolniczych.

- W ofercie firmy Innvigo są dostępne 3 substancje czynne, mające zdolność regulowania pokroju roślin. Są to: trineksapak etylu, chlorek mepikwatu oraz etefon. Dzięki temu możliwości mamy dużo. Patrząc po problemach, jakie ostatnimi laty występują w uprawie zbóż, to przede wszystkim musimy się przygotować na problem suchej wiosny. Wówczas rolnicy zastanawiają się przede wszystkich, jak prawidłowo wykonać regulację zbóż. Jeśli w okolicach fazy BBCH 31 jest zimno, panuje susza, zazwyczaj pojawia się dylemat: skracać czy nie skracać? Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń w Innvigo i na ich podstawie w tej chwili można ułożyć dowolną technologię, że w przypadku wystąpienia takich normalnych warunków pogodowych, czyli uwilgotnienie jest na dobrym poziomie, przebieg pogody nie odbiega od normy oczywiście robimy zabiegi tak, aby skrócić pierwsze międzywęźla. Tu najczęściej polecamy kombinację trineksapaku etylu i chlorku mepikwatu, a dokładniej mieszaninę: Regullo 500 EC 0,15 l/ha + Mepik 300 SL 0,7 l/ha – mówi Marcin Bystroński.

Natomiast w momencie wystąpienia niesprzyjających warunków w fazie pierwszego kolanka proponujemy przesunąć nieco zabieg na fazę drugiego/trzeciego kolanka. Wtedy już jest szansa na lepsze warunki pogodowe, na wyższe temperatury i wówczas robimy już kombinacje z etefonem. Z naszych doświadczeń wynika, że wychodzą bardzo dobre wyniki po zastosowaniu mieszaniny trineksapaku etylu z etefonem lub chlorku mepikwatu z etefonem. Patrząc na naszą ofertę polecamy: Regullo 500 EC 0,15 l/ha + Korekt 510 SL (lub Kobra 510 SL) w dawce 0,5 l/ha lub Mepik 300 SL 0,7 l/ha + Korekt 510 SL (lub Kobra 510 SL) w dawce 0,5 l/ha – radzi firmowy ekspert.

Zdaniem Bystrońskiego na podstawie doświadczeń widzieliśmy, że efekt regulacji pokroju jest bardzo korzystny jeśli chodzi o wysokość roślin jak i wpływ na plonowanie. Jeśli chodzi o regulację dokłosia to już jest decyzja wynikająca z przebiegu pogody. Jeżeli jest konieczność i są warunki, jest wilgoć, dobre stanowisko to wykonujemy zabieg w fazie liście flagowego. Wykorzystujemy wówczas mieszaniny trineksapaku etylu lub chlorku mepikwatu z etefonem.