Przyczyną spadków jest globalna sytuacja makroekonomiczna na świecie, drożejący dolar amerykański i spadające notowania surowców oraz indeksów giełdowych. Dodatkowo głębszym obniżkom sprzyja polepszająca się sytuacja podażowa na rynku zbóż, głównie pszenicy. Rosną szacunki tegorocznych zbiorów w krajach Basenu Morza Czarnego i prognozy dla Australii. Rosyjska tania pszenica zalewa rynki zagraniczne wygrywając konkurencję z amerykańskim i europejskim surowcem.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt grudniowy stracił w piątek na wartości 1,8 proc., (czwarty raz z rzędu) wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 251,3 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania wzrosły w piątek o 1,1 proc., doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 235,5 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął ostatnią sesję na poziomie o 2 proc. niższym w stosunku do czwartkowego zamknięcia. Cena nasion spadła o 9,2 usd za tonę do 462,5 usd.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w piątek 1,5 proc. stratę. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 196 euro, czyli 3 euro mniej niż w czwartek.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył ostatnio w minionym tygodniu sesję ceną o 0,3 proc. niższą niż w czwartek, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 191,5 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas piątkowej sesji spadek rzędu 0,7 proc. Nasiona potaniały o 3 euro/tonę spadając do poziomu 434,5 euro/t.