Za nami już Krajowy Dzień Kukurydzy w Szepietowie, o czym pisaliśmy na farmer.pl, ale też i III Narodowy Dzień Kukurydzy, który odbył się 31 sierpnia w miejscowości Nowe Zduny w województwie łódzkim. Temu wydarzeniu patronowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jej organizatorem był Polskie Związek Producentów Kukurydzy, jak i Hodowla Roślin Smolice – Grupa IHAR we współpracy z Zespołem Szkół Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej.

Oferta odmian kukurydzy

Podczas Narodowego Dnia Kukurydzy można było zapoznać się z ofertą odmian kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej, którą zaprezentowali hodowcy ze Smolic. Wydarzenie było dobrą okazją dla hodowców i producentów rolnych, aby zgłębić tajniki uprawy tej ważnej rośliny i jej wielu zastosowań.

- Tegoroczne wydarzenie, objęte patronatem Ministerstwa Rolnictwa, odbyło się w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w miejscowości Nowe Zduny. Spotkanie poświęcone uprawie kukurydzy zgromadziło blisko 0,5 tysiąca rolników z okolicznych miejscowości, zainteresowanych tą tematyką. HR Smolice zaprezentowało na polach demonstracyjnych 30 odmian przeznaczonych do uprawy w kilku kierunkach, takich jak produkcja ziarna, kiszonki i biogazu – podała HR Smolice.

Jakie odmiany się wyróżniały?

Wśród zaprezentowanych odmian znalazły się odmiany kiszonkowe, takie jak SM Perseus FAO 250 z grupy średnio wczesnej czy SM Giewont FAO 260 z grupy średnio późnej, które cieszą się , zdaniem HR Smolice, uznaniem w gospodarstwach rolników na terenie całego kraju.

Nie zabrakło także odmian kukurydzy przeznaczonej do produkcji ziarna, w tym popularnej odmiany SM Vistula FAO 210-220, oraz odmiany SM Wawel FAO 230-240, która zyskała popularność wśród krajowych rolników.

 

Sprawdź ceny kontraktów terminowych