Kilka dni temu pojawiła się informacja na łamach naszego bratniego portalu wnp.pl, że w ramach problemów z eksportem zbóż z Polski, jest szansa pozyskać rynek – w Maroku. Ten kraj Afryki Północnej zamierza kupić 1,5 miliona ton w ciągu dwóch miesięcy.

- Marokański rząd przyjął rozwiązanie polegające na tym, że wszyscy importerzy, którzy do końca marca br. przedstawią władzom podpisane kontrakty na dostawy zboża, będą mogli liczyć na dofinansowanie. Wielkość dofinansowania będzie wynikała z wartości umowy. Francja, już złożyła taką ofertę, a ma do zaoferowania aż 10 mln ton zboża – podaliśmy za źródłami zagranicznymi.

Okazuje się, że Polska też jest tematem żywo zainteresowana. Jak się dowiedzieliśmy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wysyła do skupów w naszym kraju informacje o pozyskaniu właśnie 1,5 mln t pszenicy.

KOWR chce pozyskać zboże

Dotarliśmy do takiego pisma wysłanego przez KOWR. Co w nim jest zawarte?

- W związku z planowanym zakupem przez Rząd Maroka w okresie najbliższych dwóch miesięcy tj. do maja br. około 1,5 mln t pszenicy konsumpcyjnej administracja państwowa podejmuje kontakty ze stroną marokańską w celu umożliwienia polskim przedsiębiorcom oferującym pszenicę konsumpcyjną udziału w ww. zamówieniu rządowym Maroka.
W związku z powyższym zwracam się do Państwa (..) o przygotowanie, w przypadku zainteresowania oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej i ew. kukurydzy (..) - napisano w piśmie.

Poniżej treść pisma przesyłanego do przedsiębiorców z podkreśleniem, że sprawa jest pilna. Odpowiedź należy złożyć do końca dnia tj. 30 marca 2023 r.