W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 20 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicepremiera Henryka Kowalczyka o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy oraz o przekazanie do publicznej wiadomości informacji, o tych firmach.

Kto handlował zbożem z Ukrainy?

Kolejne pytanie jest jeszcze ciekawsze, bo dotyczy konkretnych firm, w tym strategicznej spółki państwowej zajmującej się rynkiem zbóż.

- KRIR zwrócił się z pytaniem, czy to prawda, że podmioty polskie, w tym Cedrob, wynajmuje od Elewarru powierzchnię składową i przechowuje tam zboże z Ukrainy? – pytają Izby.

Zdaniem samorządu rolniczego informacje tak ważne dla rolników powinny być jawne i zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aktualizacja: Do pytania KRIR zamieszczonego przez nas na Twitterze odniósł się również poprzez to medium Andrzej Śliwka, wiceminister z MAP. 

- Elewarr nie wynajmuje żadnej powierzchni na rzecz Cedrob ani innych firm paszowych. Spółka nie skupowała i nie kupuję zboża z Ukrainy o czym zarząd Elewarr wielokrotnie informował na swojej stronie internetowej - napisał na TT Śliwka.

Przypominamy, że Elewarr to spółka objęta nadzorem właścicielskim Krajowej Grupy Spożywczej. Zajmuje się magazynowaniem i przechowywaniem zbóż, rzepaku i innych surowców pochodzenia rolniczego oraz obrotem tymi surowcami. Świadczy usługi przechowywania dla podmiotów komercyjnych oraz Agencji Rezerw Materiałowych.