Światowy kryzys finansowy może zmniejszyć sprzedaż zboża. Po pierwsze, światowe ceny pszenicy wciąż zmniejszają się. Globalny urodzaj pszenicy w tym sezonie wyniósł 679 mln ton w porównaniu do 611 mln ton w zeszłym roku (na Rosję przypada 65 mln ton).

Po drugie, kryzys światowy spowodował trudności finansowe wśród stałych kupców rosyjskiej pszenicy z Egiptu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Algierii i innych krajów, w wyniku czego, widocznie, zmniejszą się dostawy do tych krajów. Jeżeli rosyjscy eksporterzy nie wywiozą nadmiaru zboża, cena wewnętrzna spadnie o tyle, że rolnicy będą mieli straty, i to odbije się na przyszłorocznym urodzaju.

Aleksandr Korbut Wiceprezydent Rosyjskiego Sojuszu Zbożowego uważa, że państwo powinno wydać docelowe kredyty nabywcom rosyjskiej pszenicy za granicą. Według niego, to byłoby korzystne rozwiązanie dla rynku wewnętrznego.

Jak podaje informacyjna agencjaAgrobel.byeksperci spodziewają się zerwania wielu kontraktów eksportowych na zboże.

Nikołaj Diemjanow dyrektor departamentu marketingu w Międzynarodowej Spółce Zbożowej przypuszcza, że eksporterzy mogą mieć problemy z dotrzymaniem zobowiązań – „albo dotrzymać zobowiązania związane z kontraktem i stracić, albo ich nie dotrzymać i zapłacić kary umowne”. Uważa on, że „w tej sytuacji eksporterzy mogą odwołać się od wykonania swych zobowiązań”.

Taktyka, stosowana tradycyjnie o tej porze roku - przetrzymywania zboża przez producentów w oczekiwaniu wyższych cen, uważa się za błędną i może ona narazić producentów na straty.

 

Źródło: