O tym, że kukurydza chłodu nie lubi, pisaliśmy o tym tydzień temu:

Niestety sytuacja się nie zmieniła i nie uległa poprawie. Im większe spadki temperatur tym bardziej wyraźne przebarwienia na roślinach. W skrajnych przypadkach może dochodzić do uszkodzenia blaszek liściowych i pojawienia się nekroz – głównie tam gdzie zanotowano przymrozki powyżej -3 st.C. Oczywiście stan roślin powinien się diametralnie zmienić po ociepleniu. Wiele plantacji musi być także szybko odchwaszczonych. Należy jednak poczekać aż stres ten ustąpi, rośliny nabiorą wigoru oraz koloru i będą mogły bezpiecznie przyjąć herbicyd.

Jak można wspomóc rozwój kukurydzy?

Wkrótce rośliny osiągną fazę 4. liścia. Kolejne fazy powinny przychodzić bardzo szybko. Po ociepleniu warto plantacje dokarmić dolistnie przede wszystkim:

- cynkiem

Mikroelement ten bierze w przemianach enzymatycznych, syntezie białek i hormonów, m.in. auksyn stymulujących wzrost systemu korzeniowego, dzięki czemu rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe oraz wodę. Cynk podnosi także efektywność nawożenia azotem. Pozwala zatem lepiej „przetworzyć” zastosowane doglebowo nawozy azotowe.

- borem

Dobre zaopatrzenie kukurydzy w bor korzystnie wpływa na ilość zawiązanych ziarniaków w kolbie. Bor poprawia także odporność roślin na patogeny oraz suszę. Jego niedobór objawia się później między innymi w postaci szczerbatości kolb.

- nawozem wieloskładnikowym z dużym udziałem fosforu

Fioletowe przebarwienia blaszek liściowych wynikają z problemów z pobieraniem w niskich temperaturach. Należy je traktować jako przejściowe objawy, które jeśli gleba nie jest uboga w ten pierwiastek, ustąpią wraz z ociepleniem. Niemniej jednak kukurydza długo jest już w stresie i warto ją dokarmić dolistnie, by jak najszybciej „uwolnić” ją od tego niedoboru. Przydatne w tym celu będą nawozy wieloskładniowe, które poprawią wigor roślin

Pierwszą aplikację cynkiem, borem oraz nawozem wieloskładnikowym najlepiej zastosować w fazie 4−6 liści kukurydzy, czyli patrząc na przebieg pogody dobrym momentem będzie przyszły tydzień, kiedy w wielu regionach pogoda się wreszcie ustabilizuje, a kukurydza zregeneruje się i zacznie nadrabiać zaległości.