Po ostatnich opadach deszczu stan plantacji kukurydzy znacznie się poprawił. Wilgotność gleby jest dostateczna, a upalna pogoda nie przeszkadza roślinom. Zbiory będą opóźnione ze względu na niesprzyjające warunki wzrostu, jakie rośliny miały na wiosnę. Rozpoczną się dopiero pod koniec września lub później. Jednak obecnie kukurydza ma dobre warunki rozwoju.

Według przedstawicieli Związku, uprawa kukurydzy jest przy obecnych cenach opłacalna. Rolnik zarabia, jeżeli z hektara uzyska plony w wysokości 5-5,5 tony ziarna. Wiele gospodarstw osiąga nawet wyższe, w granicach 6-7 ton. z hektara - zapewnił Piątek. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), średnie plony kukurydzy w sezonie 2009/2010 były na poziomie 5,7 ton/ha.

Obecnie na giełdach za kukurydzę paszową trzeba zapłacić powyżej 600 zł za tonę, czyli o prawie 200 zł więcej niż w ubiegłym roku. Na targowiskach, w zależności od regionu, kukurydza kosztuje 700-875 zł/t. Wysoka cena wynika z ogólnej sytuacji na rynku zbóż. Podczas zbiorów może ona nieco spaść, ale nie powinien to być znaczny spadek. O jego wielkości w dużym stopniu zadecyduje import ziarna z Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy.. W sezonie 2009/2010 sprowadzono do Polski 280 tys. ton tego surowca wobec 734 tys. ton rok wcześniej.

Źródło: farmer.pl