Przewódki są to takie formy zbóż jarych, które mogą być wysiewane w okresie późnojesiennym tj. koniec października, początek listopada lub nawet  zimowym koniec stycznia, luty jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe. Mogą być z powodzeniem siane po późno zbieranych  burakach cukrowych, oraz kukurydzy na ziarno. W krajowym rejestrze nie ma odmian typowo przewódkowych, jednak hodowcy zbóż jarych często testują je w kierunku ich przydatnoścido późnych siewów. Stosunkowo wiele odmian pszenicy jarej oraz pszenżyta jarego z powodzeniem mogą być siane jako przewódki.

Wielu rolników doskonale wie, że zboża jare posiane na przełomie jesieni i zimy, zazwyczaj plonują wyżej niż z siewu wiosennego. Przewódki wykorzystują bowiem zapasy wody zimowej przez co są bardziej odporne na wiosenną lub letnią suszę. Ponadto wegetacja przewódek rozpoczyna się dużo wcześniej, a tym samym sprzyja rozkrzewianiu roślin.

 Z drugiej jednak strony uprawa wiąże się z pewnym ryzykiem. Zboża przy mroźnej i bezśnieżnej zimie mogą wymarznąć.  Dodatkowo może się pojawić problem z niektórymi chwastami. Przewódek nie odchwaszcza się jesienią, bo nie sprzyjają temu warunki pogodowe-  zwłaszcza temperaturowe. Panujące w ostatnich latach dość sprzyjające warunki pogodowe późnej jesieni i wczesnej zimy pozwalają przewódkom osiągnąć fazę szpilkowania. W tym okresie wschodzące chwasty są już bardziej zaawansowane we wzroście. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiosną nie odkładać zbyt długo decyzji o zastosowaniu oprysku herbicydem.