- Ceny skupu produktów uprawy roślin rolnych w lipcu roku bieżącego w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wzrosły o ponad 26 proc. Ponadto, porównując średnie ceny skupu tegorocznych zbóż na rynku krajowym w sierpniu z cenami roku poprzedniego, widać, że skup zbóż zmniejszył się o jedną trzecią. To pokazuje, że rolnicy nadal zwlekają i nie spieszą sprzedawać surowców, ponieważ oczekują wzrostu cen - komentował przewodniczący zarządu AB „Agrowill Group“ Vladas Bagavičius.  

Jedynie w trzecim tygodniu sierpnia ceny skupu pszenicy wzrosły o 1,2-1,5 proc. Na światowych giełdach stopniowo rosną ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej oraz rzepaku. W trzecim tygodniu sierpnia 2011 roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, pszenica pierwszej klasy została skupiona średnio o 81 Lt/t drożej, pszenica drugiej klasy – 49 Lt/t, pszenica paszowa – 62 Lt/t, żyto pierwszej klasy – 134 Lt/t, pszenżyto – 72 Lt/t, jęczmień – 111 Lt/t, jęczmień browarny – 199 Lt/t, rzepak – nawet o 349 Lt/t drożej.  

Chociaż ceny skupu zbóż są już znacznie wyższe niż w roku ubiegłym, wielu rolników nadal trzyma ziarno w przechowywalniach, w oczekiwaniu na jeszcze wyższe ceny zbóż na rynku – oczekuje się, że zboża będą nadal drożeć, dlatego większa część plonu będzie sprzedawana później.