W obecnych warunkach dużo zyskują z pewnością rośliny późno wysiane. W pszenicach sianych w listopadzie czy grudniu, łagodna zima jest czasem, kiedy mogą nadrobić zaległości w wegetacji wiosennej. Natomiast zboża czy rzepak z optymalnych terminów siewu mają jeszcze większe szanse na wykorzystanie potencjału plonowania. Szybciej wznawiając wegetację mają statystycznie większe szanse na wykorzystanie wody pozimowej i wejście w okres upałów w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju.

Natomiast problem może pojawić się, jeśli zima jednak wróci i nadmiernie rozwinięte rośliny zostaną uszkodzone przez mróz. Jak wyglądają plantacje w powiecie wąbrzeskim w województwie kujawsko-pomorskim?

Rzepak ozimy

Odmiana SY Annabella została wysiana na gruntach klasy bonitacyjnej IVa o nieznacznym pofałdowaniem terenu. Ściernisko po zbiorze pszenżyta zostało zaorane na głębokość 25cm, słoma nie była zbierana. Siew został przeprowadzony 18.08.2021 w sprzyjających warunkach wilgotności gleby. Przed wejściem w spoczynek zimowy plantacja charakteryzowała się dobrym zagęszczeniem łanu. Korzeń przykładowej rośliny miał po wyrwaniu długość 23cm, a średnica szyjki korzeniowej wynosi 13mm. Rośliny wykształciły 10-12 liści.

Na początku grudnia miały miejsce opady śniegu, który utrzymywał się przez kilka dni dzięki mrozom sięgającym -18°C. Obecnie plantacja rokuje jak najbardziej pomyślnie. Na najstarszych liściach na większości roślin pojawiły się chlorozy, ale jest to raczej normalny objaw po zimie, niż oznaka poważnych niedoborów. Na razie nie są widoczne objawy chorób czy żerowania szkodników, nie widać znaczących przebarwień na liściach ani zniszczeń spowodowanych przez choćby sarny. Korzeń przykładowej rośliny ma po wyrwaniu długość 27cm, a średnica szyjki korzeniowej wynosi 21mm Problemem natomiast jest błoto, które po wielotygodniowych opadach może utrudnić terminowe wykonanie zabiegów agrotechnicznych.

Rzepak SY Anabella wysiany 18.08.2021
Rzepak SY Anabella wysiany 18.08.2021

Pszenżyto ozime
Odmiana Transfer została wysiana 08.09.2021 po pszenżycie tej samej odmiany, którego słoma nie była zbierana. Pole charakteryzuje się glebą klasy bonitacyjnej IIIb i urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Po zbiorze przedplonu wykonane zostało wapnowanie dawką 3t/ha wapna węglanowego oraz nawożenie dawką 250kg/ha NPK 8:20:30, a następnie miała miejsce uprawa bezorkowa na głębokość 25cm. Przed wejściem w spoczynek zimowy plantacja charakteryzowała się dobrym zagęszczeniem łanu, również na wzniesieniach. Rośliny wykształciły po 4 rozkrzewienia i rozbudowany system korzeniowy.

Uprawa zbóż po zbożach nie jest polecaną praktyką, głównie ze względu na spadek plonu spowodowany nasileniem występowania sprawców chorób. Jednak pszenżyto wykazuje w tym zakresie słabszą negatywną reakcję niż  uprawiana w monokulturze pszenica czy jęczmień. Badania wskazują, że pszenżyto dopiero w trzecim roku monokultury osiąga podobny spadek plonu, jak pszenica uprawiana dwa lata pod rząd na tym samym stanowisku. Ponadto w tym przypadku po wykonanej uprawie bezorkowej trzeba liczyć się z większą presją samosiewów, ale siejąc ten sam gatunek i odmianę można nieco ograniczyć ich kosztowne zwalczanie.

Obecnie plantacja rokuje bardzo dobrze. Nie widać objawów chorób czy żerowania szkodników, ani wymarzania czy gnicia. Łan jest zwarty i gęsty, również na wzniesieniach. Losowo wyrwane rośliny mają średnio po 6 rozkrzewień i system korzeniowy sięgający około 20cm w głąb gleby. Również na tym polu błoto może przeszkodzić w terminowym wykonaniu nawożenia. Rzeźba terenu jest urozmaicona, wzniesienia stosunkowo strome, a zagłębienia terenu podmokłe mimo zeszłorocznych poprawek melioracji.

Pszenżyto Transfer wysiane 08.09.2021
Pszenżyto Transfer wysiane 08.09.2021

Pszenica ozima
Odmiana Euforia została wysiana po pszenżycie ozimym Belcanto na stanowisku charakteryzującym się glebą klas bonitacyjnych IIIa-IVb. Po zbiorze przedplonu wykonane zostało nawożenie dawką 250kg/ha NPK 8:20:30 i uprawa bezorkowa na głębokość 25cm. Siew został wykonany 20.09.2021, jednak na podmokły fragment pola udało się wjechać dopiero na początku listopada, a siew odbył się tam 12.11.2021.
Pszenica z siewu w optymalnym terminie charakteryzuje się dobrym zagęszczeniem łanu, również na wzniesieniach. Rośliny wykształciły po 4 rozkrzewienia i rozbudowany system korzeniowy. Natomiast w przypadku pszenicy z listopadowego terminu za sukces należy uznać, że osiągnęła wysokość średnio około 5,5cm, tym bardziej, że pod koniec pierwszej dekady grudnia mrozy sięgały -18°C. Jednak w późniejszym czasie dodatnia temperatura pozwoliła na wzrost i rozwój roślin, które prezentują się dziś całkiem dobrze. Jest to nadal faza szpilkowania, pszenica nie zaczęła się jeszcze rozkrzewiać, ale zważywszy na silne mrozy 3-4 tygodnie po siewie, rośliny rokują całkiem dobrze, a wczesna wiosna powinna pozwolić im przynajmniej częściowo nadrobić zaległości.

Pszenica Euforia wysiana 20.09.2021
Pszenica Euforia wysiana 20.09.2021
Pszenica Euforia wysiana 12.11.2021
Pszenica Euforia wysiana 12.11.2021