- W pierwszych dniach maja wystąpiły mrozy ( zwłaszcza na terenie północnej Wielkopolski), które spowodowały szkody w uprawach rolnych, sadach i ogrodach. W nocy z 3 na 4 maja oraz z 4 na 5 maja temperatura przy gruncie spadła do -5°C, a niektórych rejonach nawet niżej i utrzymywała się tak przez kilka godzin. O tej porze roku jest to zjawisko wysoce niekorzystne, mające destrukcyjny wpływ na plonowanie roślin - mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego wskutek majowych mrozów nastąpiły straty w następujących uprawach: drzewa owocowe, w tym jabłoń, wiśnia, czereśnia oraz wczesne śliwy, truskawki, ziemniaki wczesne podkiełkowane, kukurydza na ziarno wcześnie wysiana, rzepak ozimy, burak cukrowy po wschodach, zboża jare, głównie jęczmień. Zaobserwowano również straty w uprawach warzywniczych, np. rozsady selera.

Zdaniem WIR straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary. Dlatego też w opinii samorządu rolniczego należy oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.