Wiosna to czas, który ma ogromne znaczenie dla upraw roślin ozimych. Niestety istnieje niebezpieczeństwo, że będą one poddane procesom wysmalania i wyprzenia. Niestety może przyczynić się to do strat. Późna wiosna to też opóźnione nawożenie i siewy zbóż jarych.

- W związku z zalegającą pokrywą śnieżną i dalszymi opadami śniegu w najbliższych dniach, rolnicy będą zmuszeni przesunąć w czasie zaplanowane zabiegi nawożenia. Ze względu na opóźniającą się wiosnę, bezpośrednio po ustąpieniu niskich temperatur producenci rzepaku ozimego i pszenicy powinni przystąpić do nawożenia azotem wspomagając ten zabieg fosforem, w celu szybszej regeneracji systemu korzeniowego i odbudowania rozety liściowej - radzą analitycy Sparks.

Co ciekawe zaobserwowali oni niecodzienny widok, który został sfotografowały w niedzielę 17 marca z satelity meteorologiczne należące do NASA.

- Była to sporych rozmiarów bezśnieżna dziura znajdująca się na Górnym Śląsku i Pomorzu środkowym. Po ubiegłotygodniowych opadach, pokrywa śnieżna był obecna na ponad 90 proc. powierzchni Polski, ale tylko w dwóch miejscach nie było śniegu. Pierwszym miejscem była część środkowego Pomorza, a drugim Śląsk. Dziura w pokrywie śnieżnej obejmowała pas od Wrocławia przez Opole po Katowice i dalej na północ ku Częstochowie. Dziura w śniegu to efekt niecodziennego zbiegu okoliczności. Wędrujące przez Polskę fronty atmosferyczne w tych regionach opadów śniegu przynosiły najmniej, a temperatura była tam na tyle wysoka, że każde spadłe płatki roztapiała. Sytuacja zmieniła się w poniedziałek 18 marca wieczorem, kiedy nad Śląsk nadszedł kolejny front, który przyniósł śnieg - podał Sparks.

Jak wynika z danych Sparks Polska w bieżącym tygodniu pogoda będzie bardzo zmienna. Nocami ma być lekki mróz, popołudniami na termometrach będzie dodatnio, silnie powieje, spadną kolejne centymetry śniegu, będzie też padał deszcz. Nic nie wskazuje na to żeby rolnicy mogli rozpocząć prace polowe jeszcze w tym tygodniu.