Jak informują eksperci firmy, pszenica ozima na wielu plantacjach osiągneła już fazę liścia flagowego (BBCH 39). Dostrzeżenie zmian chorobowych świadczy już o bardzo zaawansowanej fazie danej choroby. W takiej sytuacji wykonanie zabiegu ochrony może wiązać się z mniejszą jego skutecznością.

- Ze względu na dużą presję ze strony sprawców ww. chorób intensywnie chronimy górne liście. Kładziemy więc szczególny nacisk na zapobieganie chorobom liścia flagowego i podflagowego wykonując zabieg T2 – podaje BASF.

Dodatkowo w zbożach bardzo intensywnie żeruje skrzypionka. Pojawiły się już jej larwy, które wyrządzają największe straty w roślinie. Na plantacjach pszenicy ozimej występują już też mszyce i pryszczarek zbożowiec. Rośliny mają trudności z pobieraniem składników mineralnych z gleby, bo jest dość sucho, dlatego wskazane jest dolistne dokarmianie roślin mikroelementami.

Jak wygląda rzepak? W całej Polsce znajduje się on w fazie intensywnego kwitnienia i wykształcania łuszczyn. W tej uprawie również mimo miejscowej suszy, można zaobserwować objawy chorobowe.

- Na powierzchni gleby stwierdzamy liczne owocniki (apotecja) zgnilizny twardzikowej, produkujące i rozsiewające ogromne ilości zarodników workowych dokonujących infekcji, znacznie wzrosło porażenie szarą pleśnią, a także czernią krzyżowych – wynika z serwisu Zdrowe Pole.

W rzepaku żerują też szkodniki łuszczynowe, takie jak chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Bardzo licznie występuje słodyszek rzepakowy i mszyca kapuściana.