Najniższe dopuszczalne temperatury do siewu dotyczą zbóż jarych, które kiełkują już przy temperaturze 3-4°C, ale nie tylko one. Podobnie niską temperaturę preferują też: bobik, groch siewny, koniczyna czerwona, a także rzepak jary i len. Najwcześniej zaleca się wysiewać owies i pszenicę jarą, a w następnej kolejności groch na nasiona, kiedy ponownie temperatura wzrośnie - groch na zielonkę, ale też łubin i bobik. Mniej wrażliwy na późniejszy siew z tej grupy jest jęczmień jary, rzepak, również mało popularny w naszym kraju - len.

W temp. 3-5°C kiełkuje gryka, od 4 do 6 stopni - lucerna, a buraki cukrowe w przedziale 6-8°C. W wypadku buraków preferowany jest wczesny siew, co już wiemy, że w tym roku będzie niemożliwe.

Na co on wpływa? Wczesny siew zapewnia większy plon korzeni i wysoką ich jakość. W roku ubiegłym siewy tego gatunku o tej porze dawno już trwały. Trzeba wiedzieć, że roślina ta, kiedy wcześnie zostanie wysiana, ma więcej czasu na gromadzenie plonu. Niestety skutków opóźnienia siewu nie da się zrekompensować opóźnionym zbiorem, ponieważ przyrosty masy korzeni i plonu cukru późną jesienią są już nieduże.

Wyższą temperaturę kiełkowania ma kukurydza i ziemniaki. Wynosi ona 8-10°C. Kukurydza w ostatnich latach była wysiewana coraz wcześniej. Jeszcze kilka lat temu optymalnym terminem był maj, teraz przyjęło się, że jest to połowa kwietnia. Nie jestem przekonana czy rolnicy w tym roku zdążą wysiać nasiona tego gatunku i w tym terminie. Może być to utrudnione, chociażby z tego względu, że rolnicy w pierwszej kolejności zajmą się uprawami ozimymi, dalej będą wysiewać zboża jare, dlatego nawet z czysto logistycznego aspektu może być to utrudnione.

Co z ziemniakami? Opóźnienie sadzenia ziemniaka, powiedzmy do połowy maja, również obniża ich plon, a także wpływa na ich jakość. Przyczynia się też do zwiększenia występowania szkodników, a także porażenia przez choroby. Strat w plonie nie można nadrobić większym nawożeniem azotowym.

Przy jeszcze wyższej temperaturze kiełkuje proso 10-12°C, a także tytoń 13-14°C.