W rejonie Włocławka czy Płocka na lżejszych stanowiskach kukurydza gotowa do zbioru była już w połowie września i mniej więcej w tym terminie pojawiły się na polach kukurydzianych pierwsze kombajny. Obecnie zbiory są bardziej zaawansowane i mamy także już sygnały o plonach i wilgotności ziarna.

Wcześniejsze żniwa kukurydziane to zasługa sprzyjającej dla dojrzewania kukurydzy wrześniowych warunków pogodowych. Dzięki wysokim temperaturom oraz suchym wiatrom kukurydza dojrzewa bardzo szybko. W rejonie tym bardzo łatwo także otwiera koszulki w kolbach co dodatkowo pozytywnie wpływa na naturalne osuszanie ziarna.

W porównaniu do tragicznego roku ubiegłego, gdzie na skutek suszy, zbierano bardzo mało ziarna w tym regionie, tegoroczne plonu są całkiem przyzwoite. To zasługa głównie sprzyjającej pogody jaka występowała w okresie wiechowania i kwitnienia kukurydzy. Występujące w tym okresie opady deszczu, na przemian z ciepłą pogodą sprzyjały budowaniu dużej biomasy wegetatywnej, zawiązaniu dużej ilości, dobrze zaziarnionych kolb.

Sierpniowo-wrześniowa susza, już tak mocno nie zaszkodziła roślinom. Wszak przedwcześnie przerwała dalszą wegetację roślin, co odbić mogło się nieco na niższej MTZ, to jednak pozytywnie wpłynęła na szybkie dosychanie ziarna na polu.

Producenci rolni, którzy dokonali już omłotu ziarna mówią o wilgotności na poziomie 24-28 proc., miejscami nawet 22-23 proc. Plony natomiast zależą głównie od poziomu agrotechniki i pierwsze sygnały pochodzące z tego regionu mówią o 6 do nawet 13 t/ha mokrego ziarna kukurydzy.
Nieco bardziej wilgotne ziarno jest w rejonie Inowrocławia. Sygnały mówią o wilgotności powyżej 27 proc. Słyszy się tu jednak o lepszych plonach rzędu 8-14t/ha.

Z kolei 100 km na północ od Włocławka, sytuacja jest już zupełnie inna. Większa ilość opadów spowodowała, że kukurydza tam jest jeszcze nie gotowa do zbioru. Dopiero co rolnicy ukończyli jej zbiór na kiszonkę. Jednak z uwagi na panujące w ostatnich tygodniach wrześniowe upały odmiany wcześniejsze kukurydzy (o niższym FAO) zaczynają i tu przedwcześnie dojrzewać czego efektem jest pojawienie się tzw. czarnej plamki w ziarniakach. Oznacza to, że z początkiem października ruszą kukurydziane żniwa również w regionie Bydgoszczy.

Do zbioru kukurydzy przystąpili także pierwsi rolnicy gospodarujący w woj. łódzkim (północne regiony), woj. mazowieckim (zachodnie regiony) oraz woj. wielkopolskim (głównie wschodnie regiony)

Sprawdź ceny kontraktów terminowych