Jak czytamy w środowym komunikacie, rozmówcy zgodzili się, że potencjał gospodarczy obu krajów daje duże możliwości pogłębienia współpracy handlowej. Wiceminister podkreślił, że Polska, jako istotny producent żywności, jest gotowa do rozszerzenia współpracy z Egiptem w zakresie zwiększenia wielkości i asortymentu produktów eksportowanych na rynek egipski.

Dodał, że Polska jest zadowolona z tego, że egipscy konsumenci doceniają walory jakościowe i smakowe polskich owoców, w szczególności jabłek; Egipt jest największym odbiorcą naszych jabłek. Polscy sadownicy są zainteresowani dalszą współpracą w tym zakresie. Wiceminister zwrócił uwagę, że rozwój wymiany handlowej wymaga eliminacji utrudnień w handlu.

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji roślinnej? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Ambasador Hatem Tageldin poinformował, że w związku z sytuacją geopolityczną i przerwaniem dotychczasowych łańcuchów dostaw żywności, władze Egiptu poszukują alternatywnych źródeł zaopatrzenia swojego kraju w pszenicę. Dlatego strona egipska jest zainteresowana podjęciem współpracy z Polską w tym zakresie.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, "rozmówcy potwierdzili wzajemne zainteresowanie zawarciem negocjowanego obecnie Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rekultywacji Ziemi Arabskiej Republiki Egiptu a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie Badań Naukowych w Dziedzinie Rolnictwa".

Przedmiotem rozmowy były również możliwości współpracy dwustronnej w zakresie rybołówstwa i akwakultury. Ambasador Tageldin podkreślił zainteresowanie strony egipskiej zawarciem memorandum dotyczącego ustanowienia ram wzmocnionej współpracy w tym zakresie. Toczą się rozmowy w sprawie szczegółowych zapisów tego dokumentu - zaznaczono.

Wiceminister Bartosik wyraził nadzieję, że sytuacja międzynarodowa pozwoli na realizację planowanej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Egipcie w tym roku. Zdaniem sekretarza stanu, taka wizyta nadałaby nowy impuls relacjom między naszymi krajami - wskazano w komunikacie.

Egipt jest ważnym partnerem handlowym Polski w zakresie rolnictwa. W 2021 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Egiptu wyniosła 125,7 mln euro. W ubiegłym roku głównymi towarami eksportowanymi do tego kraju były: jabłka, gruszki i pigwy świeże (54 proc. wartości całego eksportu, przy 92 proc. wzroście wartości eksportu jabłek), a także cukier, sery i twarogi.

Z Egiptu Polska sprowadziła w ub.r. towary rolne za 59,9 mln euro - głównie owoce i orzechy, niegotowane lub gotowane na parze, zamrożone, owoce cytrusowe, świeże lub suszone, warzywa suszone.