Tegoroczna pogoda sprzyja rozwojowi szkodników. Dlatego wszystkie uprawy należy wyjątkowo dobrze lustrować pod ich kątem. Wczesne wykrycie zagrożenia to szansa na uratowanie znacznej części potencjalnego plonu.

W fazie kłoszenia pszenicy przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozwój mszyc, w kłosach najczęściej żeruje mszyca zbożowa. Wystarczy w kilku miejscach na polu przyjrzeć się dokładnie kłosom. Należy wówczas odchylić kłoski i sprawdzić czy pomiędzy nimi nie żerują mszyce. Na liściu flagowym możemy spotkać z kolei najczęściej mszycę czeremchowo-zbożową.

Mszyce wysysają soki z opanowanych organów, a osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Ponadto, mszyca zbożowa, która żeruję w kłosach wysysa soki z formujących się ziarniaków i powoduje zmniejszenie plonu ziarna. Na wydzielanej spadzi rozwijają się grzyby.

W przypadku mszycy zbożowej w fazie pełni kłoszenia do fazy dojrzałości mlecznej, sygnałem do zabiegu insektycydowego jest średnio 5 mszyc na 1 kłos (próbę stanowi 100 losowo wybranych źdźbeł). O licznej populacji tych szkodników informować nas mogą również licznie występujące na plantacji larwy i chrząszcze biedronek.

W kłosach można także zauważyć trudniej dostrzegalne wciornastki. By się przekonać o ich występowaniu warto na pole ze sobą wziąć białą kartkę. Nad nią należy wytrząsać energicznie kłosy. Wówczas szkodnik staje się bardziej dla nas wiodczny. Wciornastki podobnie jak mszycce, wysysają soki i niszczą zawiązki kwiatów oraz formujących się ziarniaków.

Na tym etapie progiem ekonomicznej szkodliwości są (w fazie do pełni kwitnienia - 5–10 owadów dorosłych lub larw na 1 kłosie), a w fazie wypełniania ziarna – (40–50 larw na 1 kłosie).

Zwalczanie szkodników w kłosie wbrew pozorom nie jest proste. Ich populację ograniczają zabiegi wykonywane przeciwko skrzypionkom. Do zwalczania możemy użyć wielu zarejestrowanych insektycydów (w przypadku mszyc do wyboru mamy kilkadziesiąt preparatów). Wiele z nich można stosować do okresu dojrzałości mlecznej ziarna. Wówczas jest to ostatni zatem dzwonek, by decydować się na interwencję insektycydową.

Należy także pamiętać, że w przypadku wyboru preparatu pyretroidowego zabieg powinniśmy wykonać w temperaturze powietrza do 20 st. C, natomiast preparaty fosforoorganiczne działają najskuteczniej w temperaturze powyżej 15 st. C. Mniej wrażliwe na temperaturę są karboksamidy (np. flonikamid) oraz neonikotynoidy (np. acetamipryd)