Na wielu plantacjach po zejściu śniegu widać stan upraw, w niektórych przypadkach można też zaobserwować błędy agrotechniczne, popełnione przez rolników jesienią.

- Niekiedy można zauważyć niedokładnie wysianą pszenicę, która również jest zachwaszczona - mówi Tadeusz Szymańczak.

Zdaniem eksperta plantacja taka nie wygląda jeszcze źle. - Widać że w okresie jesieni był duży niedostatek wody. Sporym zagrożeniem obecnie jest brak okrywy śnieżnej, co przy mrozach i silnym wietrze może wysmalić rośliny - dodaje Szymańczak.

Z kolei na innym polu rolnik zauważył zbyt gęsto posianą pszenicę. - Taki fakt w okresie zimy, a szczególnie na wiosnę może nastąpić bardzo duże porażenie przez grzyby. Przy dużej okrywie śniegu rośliny mogą zostać wyprzone. Dziś za wcześnie mówić jakie mogą być skutki przezimowania, ale zima dopiero się zaczęła, a pszenica obecnie wygląda jak na wiosnę - podkreśla Szymańczak.

Z kolei na plantacjach rzepaku można zaobserwować takie, gdzie nawożenie nie było dobrze wykonane, co może mieć wpływ na przezimowanie. - Gleba była nie najlepiej uprawiona, ale jeśli przezimowanie będzie dobre to obsada może być też dobra - podkreśla Tadeusz Szymańczak.

Z kolei na innej plantacji rzepak wyglądał zdecydowanie lepiej. - Obsada jest właściwa, dobrze by było żeby była niewielka okrywa śnieżna i niższa temperatura. Długo okresowe ciepła bez okrywy śnieżnej może pobudzić rośliny do życia a to było by bardzo niekorzystne - dodaje Szymańczak.